Przy urodzeniu lub przyjęciu pod opiekę jednego dziecka zasiłek macierzyński trwa 52 tygodnie (czyli około roku), na co składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i kolejne 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Jeśli urodziło się lub zostało przyjętych na wychowanie więcej dzieci, okres ten może się wówczas wydłużyć.
- Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem np. w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dziecka - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Dodaje jednak, że "jeśli po tych 14 tygodniach mama będzie chciała wrócić do pracy, to maluchem może zaopiekować się ubezpieczony tata".
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Po urlopie macierzyńskim jest urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie, gdy urodzi się jedno dziecko. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Rodzice mogą dzielić się opieką nad dzieckiem na zmianę. Mogą także korzystać z urlopu w tym samym czasie, będąc z dzieckiem przez 16 tygodni.
Maksymalnie urlop mogą podzielić na cztery części, stanowiące wielokrotność tygodnia, przypadające bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) mogą zostawić na później i wykorzystać go do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia - wyjaśnia strona rządowa.
Krystyna Michałek przypomina, że niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ojcu dziecka, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje również urlop ojcowski. - Tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez dwa tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia - wyjaśnia i podkreśla, że z chwilą, gdy dziecko kończy dwa lata, taka możliwość przepada. - Ojciec urlop ten może wykorzystać jednorazowo albo podzielić na dwie równe części. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim - dodaje Michałek.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>