Na cmentarzach coraz drożej. "Fakt": Ceny grobów wzrosły nawet dwukrotnie

Koszty życia ciągle rosną, ale koszty śmierci też. "Fakt" pokazał, ile kosztują groby w kilku miastach Polski i zestawił to z cenami sprzed roku. Różnica jest ogromna - w jednym z miast trzeba zapłacić dziś nawet dwa razy więcej niż parę miesięcy temu.

Dziennik "Fakt" ustalił, o ile w ciągu kilku miesięcy wzrosły ceny miejsc na cmentarzach w niektórych polskich miastach. I tak np. jeszcze niedawno za grób ziemny w Gdańsku trzeba było zapłacić 1275 zł, a teraz 1489 zł. To skok o ponad 200 zł.

Dziecięcy ziemny grób w tym mieście kosztował do niedawna 2212 zł, a obecnie 2572 zł, czyli o 360 zł więcej. Wcześniejsza cena murowanego grobu o szerokości jednej trumny wynosiła 3359 zł. Dziś już 3947 zł - to o prawie 600 zł drożej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Cmentarz Wojskowy Powązki (zdjęcie ilustracyjne) Warszawa. Godziny otwarcia cmentarzy, zamknięte ulice, komunikacja

Kraków. Wynajem miejsca pod grób na 50 lat to wzrost o prawie 500 zł lub o 1400 zł

Ceny poszły w górę także w Krakowie. 20-letnia gwarancja nienaruszalności grobu ziemnego dziecka do 6 r. ż. kosztowała kiedyś 548 zł. Dziś już 696 zł - o niecałe 150 zł więcej. Jeśli chodzi o grób dla osoby zmarłej powyżej 6 lat - było 1086 zł, a jest 1496 zł. Wzrost o 410 zł.

Koszt 50-letniego użytkowania gruntu pod grób murowany zależy od wymiarów nagrobka. W przypadku grobu 2,45 m x 1,2 m cena wzrosła do 7991 zł. Wcześniej były 7532 zł. Grób o wymiarach 2,65 x 2,1 kiedyś kosztował 10041 zł, a dziś 11484 zł.

Cmentarz w Łodzi - zdjęcie ilustracyjne Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy i szkoły?

Groby w Rybniku. Nawet dwa razy drożej niż wcześniej

Dziennik sprawdził też, jak wygląda sytuacja w nieco mniejszych miejscowościach. Przykładowo w Rybniku (woj. śląskie) tradycyjny ziemny pojedynczy grób kosztuje dziś dwa razy więcej niż parę miesięcy temu - 926 zł (wcześniej kosztował 463 zł). Za jednomiejscowy grobowiec (na 50 lat) trzeba zapłacić 4 tys. zł (do niedawna cena wynosiła 2830 zł).

Kosztowna rezerwacja grobu. Najdrożej jest w Warszawie

Z jeszcze wyższymi kosztami musi się liczyć osoba, która nie chce obciążać finansowo rodziny i zamierza za życia zarezerwować sobie miejsce na cmentarzu. "Fakt" pisze, że najdrożej jest na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim - cena miejsca to 21,6 tys. zł (sprzedaż jest tymczasowo wstrzymana). Z kolei z Poznaniu za rezerwację miejsca dla dwóch osób trzeba zapłacić 9 tys. zł.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Rewolucja na cmentarzach. Rejestr grobów, usuwanie pomników

Więcej uprawnień dla administratorów cmentarzy, możliwość likwidacji grobów murowanych i usuwanie zniszczonych, zagrażających nagrobków, a także rejestr grobów ma wprowadzić ustawa, która - zgodnie z lipcowymi ustaleniami "Faktu" - powinna wejść w życie w marcu 2023 r. Więcej szczegółów w tym artykule:

Cmentarz (zdjęcie ilustracyjne) Rewolucja na cmentarzach. Rząd szykuje zmiany

Więcej o: