Czy 2 listopada będą otwarte sklepy? Gdzie zrobić zakupy? W jakich godzinach?

Czy 2 listopada zrobimy zakupy? Które sklepy i w jakich godzinach będą czynne To właśnie w Dzień Zaduszny, czyli popularne Zaduszki, gdy Polacy odwiedzają groby swoich bliskich i modlą się za nich.

1 listopada obchodzimy w Polsce dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły, a co za tym idzie objęty zakazem handlu w niedziele i święta. Jak jednak przedstawia się sytuacja 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny?

Zobacz wideo Zostawiają dziecko w samochodzie i idą do sklepu. Adwokat: To może zakończyć się więzieniem

2 listopada - godziny otwarcia sklepów w Zaduszki

Zaduszki to wyraz przekonania o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Tak naprawdę to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych, gdy wierni modlą się o życie wieczne swoich bliskich. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy, szkoły czy uczelni, przyjęło się więc, że to 1 listopada większość osób chodzi na cmentarze, gdzie zapala znicze na grobach swoich bliskich, oddaje się zadumie i modlitwie.

Jako że 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, nie obowiązuje wówczas także zakaz handlu. Czynne są więc wszystkie sklepy - zarówno te osiedlowe, jak i wielkopowierzchniowe markety i inne punkty usługowo-handlowe. Do tego większość z nich powinna być czynna w standardowych godzinach, a więc placówki nie będą czynne dłużej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Białka Tatrzańska . Stacja narciarska Kotelnica Kiedy ferie 2023? Oto rozpiska przerwy zimowej z podziałem na województwa

Dni wolne od pracy w 2022 roku 

W 2022 roku przypada łącznie 13 dni wolnych od pracy, z czego do końca roku, poza dniem Wszystkich Świętych, pozostają jeszcze trzy:

  • Dzień Niepodległości (11 listopada - piątek),
  • Boże Narodzenie (25 grudnia - niedziela),
  • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia - poniedziałek).

Pozostałe w 2022 roku niedziele handlowe przypadają natomiast na okres poprzedzający Boże Narodzenie, czyli 11 i 18 grudnia.

Kalendarz (zdjęcie ilustracyjne) Dni wolne od pracy w 2023 roku. Jak zaplanować urlop? [PORADNIK]

Więcej o: