Rzecznik rządu o dystrybucji węgla: Mogą w niektórych częściach kraju występować chwilowe niedobory

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił po spotkaniu komitetu węglowego pod przewodnictwem premiera, że węgiel będzie trafiał do samorządów na bieżąco. Jak mówił, poszczególne jednostki zgłosiły wojewodom zapotrzebowanie na kilkanaście do kilkuset ton surowca. Müller przyznał też, że w niektórych regionach mogą wystąpić "chwilowe niedobory".

Rzecznik rządu Piotr Müller, po posiedzeniu komitetu węglowego, przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że ustawa dotycząca redystrybucji węgla za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, została skierowana do podpisu prezydenta. - Lada dzień te przepisy wejdą w życie i chcemy, aby ten mechanizm jak najszybciej został uruchomiony - podkreślał.

Mechanizmowi redystrybucji węgla przez samorządy poświęcone było dzisiejsze posiedzenie komitetu węglowego z udziałem ministrów, wojewodów oraz prezesów spółek.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Piotr Müller podkreślił, że samorządy, które zgłosiły się do programu redystrybucji, tworzą już punkty, w których węgiel będzie sprzedawany i prowadzą rozmowy ze spółkami skarbu państwa, które będą go dostarczały. Po przybyciu do Polski importowany węgiel będzie sortowany i kierowany do samorządów. Ze względu na ograniczone możliwości składowania w portach, rząd chce, aby surowiec nie był tam trzymany po przesortowaniu, tylko jak najszybciej trafiał do odbiorców.

Rzecznik rządu poinformował, że przez ostatnie dni wojewodowie zbierali od poszczególnych samorządów zapotrzebowanie, by te informacje przekazać do spółek skarbu państwa, które niezwłocznie po wejściu w życie tych przepisów rozpocząć redystrybucję węgla. - Chcemy w taki sposób redystrybuować węgiel, aby mieszkańcy Polski mogli stopniowo dokonywać zakupów i by nie było takiej sytuacji, że z powodu wąskiego gardła logistycznego dojdzie do braków w niektórych miejscach - podkreślał.

- Mogą w niektórych częściach kraju występować chwilowe niedobory, ponieważ ten łańcuch logistyczny jest skomplikowany i musi być na bieżąco uzupełniany, ale zakontraktowana ilość węgla wystarczy na cały sezon zimowy - mówił Müller. 

Sprzedaż węgla przez samorządy. Sejm zdecydował

W czwartek wieczorem Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy, które mają m.in. ułatwić preferencyjną sprzedaż węgla. Poprawki rozstrzygają również problem zakupu surowca przez gospodarstwa domowe, znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach.

Ustawa o redystrybucji węgla przewiduje, że samorządy będą mogły sprzedawać węgiel po cenie maksymalnej 2000 złotych za tonę.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych węgiel będą sprzedawać samorządom w ramach ustawy: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz LW Bogdanka.

Zobacz wideo W co się teraz inwestuje, czyli czy złoto nadal jest w cenie? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: