Kaczyński: "Węgla nie zabraknie, nikomu zimno nie będzie". Będziemy nim ogrzewać pomimo atomu

Jarosław Kaczyński podczas sobotniego spotkania z wyborcami w Suwałkach zapewnił, że w Polsce nie zabraknie w tym sezonie węgla. Zapowiedział też, że Polska nie zrezygnuje z używania go nawet po wybudowaniu elektrowni atomowych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Suwałk zapewnił, że w Polsce znajduje się już wystarczająca ilość węgla i go nie zabraknie. Po raz kolejny wezwał też, by zakup opału realizować "na raty". 

Nikomu zimno nie będzie

- oświadczył.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Kaczyński o elektrowni atomowej: Polska nie odejdzie od węgla

Prezes PiS podkreślił, że przygotowana została również logistyka dostarczenia paliwa. Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że węgiel może być transportowany w pewnych etapach. "1,5 tony, potem znów 1,5 tony, może nawet będzie czasem gdzieś trzeba to zmniejszyć" - tłumaczył.

Szef PiS wyjaśniał, że taki sposób dostarczania węgla wynika z kłopotów związanych z jego przesypywaniem, czyli tworzeniem groszku, który jest potrzebny do nowoczesnych pieców.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi transport węgla przez samorządy. Przepisy te przewidują, że gminy będą nabywać węgiel od importerów po cenie maksymalnej 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać gospodarstwom domowym za nie więcej niż 2000 złotych. Sprzedaż na tych warunkach ma być prowadzona do końca kwietnia 2023 roku.

 Lider Zjednoczonej Prawicy odniósł się też do kwestii budowania elektrowni atomowych w Polsce. - Mamy nowy etap rozwoju naszej energetyki, co nie oznacza, że rezygnujemy z dotychczasowych źródeł. Tylko trzeba podejmować decyzje rozważne, bo przy dzisiejszych cenach, różne rzeczy się opłacają.

Plany budowy elektrowni atomowych w Polsce Gdzie, kiedy, jakie? Oto plany budowy elektrowni atomowych w Polsce

Kaczyński wzywa opozycję, by "nie przeszkadzała"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Suwałk, że rządzący robią, co mogą, żeby w Polsce nie było bezrobocia na dużą skalę. Przypomniał, że podejmują także działania w kierunku obniżenia inflacji w ciągu najbliższych miesięcy do, jak stwierdził, "poziomu znośnego".

Jarosław Kaczyński mówił, że cele te zostaną osiągnięte, jeśli "opozycja nie będzie przeszkadzać PiS", a w szczególności, jeśli jego partia ponownie wygra wybory. Dodał, że walce z inflacją mogą towarzyszyć również "twardsze decyzje". Podkreślił, że PiS uda się przywrócić to, co udawało się przez lata, czyli rosnący poziom życia Polaków, coraz większe inwestycje i wyrównywanie nierówności.

Podczas spotkania z mieszkańcami Suwałk Jarosław Kaczyński podkreślił, że sytuacja gospodarcza Polski jest dobra. Zaznaczył, że mimo tego rządzący podejmują działania, które mają uchronić nasz kraj przed kryzysem. Wskazał, że służą temu m.in. przepisy zamrażające ceny energii elektrycznej.

Dodał, że w ramach walka z inflacją NBP podnosi również stopy procentowe, choć zaznaczył, że robi to z umiarem, aby nie uderzyć w osoby spłacające kredyty.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński w Puławach Kaczyński o mieszaniu taniego węgla z drogim. "Ale nie fizycznie"

Więcej o: