Podkarpacie. Wydano ponad 100 mln zł, a do Padwi jedzie kilka pociągów. Pierwszy się zepsuł

Uruchomiono podkarpacką linię kolejową, która miała ułatwić życie mieszkańców Padwi Narodowej. Jednak po zakończeniu tej inwestycji okazało się, że z Padwi kursuje tylko kilka pociągów, a w dniu uruchomienia nowej linii pierwszy pociąg się zepsuł.

Rewitalizacja podkarpackiej linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew-Mielec-Dębica pochłonęła 106 mln zł. W kwietniu br. m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl ogłaszali, że jeszcze w 2022 roku mieszkańcy Padwi Narodowej będą mogli korzystać z kolei. Przerwa w kursowaniu pociągów trwała 13 lat.

- Reaktywacja odcinka trasy z Mielca do Padwi to projekt istotny z punktu widzenia mieszkańców północnej części naszego województwa i ważny krok w kierunku unowocześnienia podkarpackiej kolei - mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. - Rozpoczęcie prac na odcinku, który jeszcze wydłuży to połączenie, świadczy o tym, jak ważna jest konsekwencja w poprawianiu dostępności do kolei - mówił z kolei Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Tylko kilka pociągów z Padwi do Mielca. "No bez wątpienia milowy krok w walce z wykluczeniem"

Politycy słowa dotrzymali - inwestycja, która powstała z udziałem funduszy unijnych, została ukończona we wrześniu, a w niedzielę (6 listopada) ruszyło pierwsze połączenie. Jednak jak podaje serwis Rynek Kolejowy, tego dnia nie obyło się bez niespodzianek - zepsuł się bowiem szynobus w drodze powrotnej z Padwi do Dębicy przez Mielec, który należało zastąpić komunikacją autobusową.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Poważniejszym problemem, jak się okazuje, jest bardzo uboga oferta. Pociągi Polregio z Padwi do Dębicy kursują w dni robocze jedynie o 5:46 i 16:17. W soboty nie ma żadnych kursów, a w niedzielę pojedzie tylko jeden pociąg - o 15:44. "No bez wątpienia milowy krok w walce z wykluczeniem" - skomentowało Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu.

Podkarpackie. W grudniu będzie nowy rozkład jazdy pociągów

W połowie grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy. Wynika z niego, że uruchomione zostaną dodatkowe kursy z miejscowości - w soboty pojawi się dodatkowy pociąg, a w dni robocze będą kursować również o godz. 6:38, 9:00 i 13:24.

Rynek Kolejowy zapytał przewoźnika Polregio, czy w przyszłym roku na trasie Padwia-Mielec-Dębica będzie jeździć więcej pociągów. Rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys wyjaśniła, że oferta jest w opracowaniu, w uzgodnieniu z organizatorem przewozów, czyli urzędem marszałkowskim.

Zobacz wideo "Nie będziemy czekać na pociąg przez 3 godziny. Nikt sobie na to nie może pozwolić"
Więcej o: