Bloomberg: Putin nie poleci na szczyt G20, aby uniknąć konfrontacji. Zastąpi go Ławrow

Władimir Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 - podaje Agencja Bloomberg. Prezydenta Rosji ma jednak zastąpić minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Szczyt G20 na Bali zaplanowano na 15-16 listopada. Prezydent Indonezji Joko Widodo przewidywał, że prezydent Rosji raczej nie przybędzie na szczyt. Natomiast w środę agencja informacyjna Bloomberg podała, powołując się na "osoby zaznajomione z planowaniem", że Putin jednak nie poleci na szczyt.

"Kreml stara się chronić prezydenta przed potencjalnymi napięciami na wysokim szczeblu w związku z wywołaną przez niego inwazją na Ukrainę" - czytamy.

Władimir Putin nie poleci na szczyt G20? Wcześniej Joe Biden nazwał go "zbrodniarzem wojennym"

Agencja Bloomberga podaje również nieoficjalnie, że Putina na szczycie G20 zastąpi minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Ruch ten, jak czytamy, pozwoli uniknąć potencjalnych konfrontacji z innymi światowymi liderami, w tym z prezydentem USA Joe Bidenem, który w marcu br. nazwał prezydenta Rosji "zbrodniarzem wojennym". Wcześniej Indonezja odrzuciła apele państw zachodnich i Ukrainy, aby wykluczyć Rosję z udziału w szczycie, tłumacząc, że chce zachować neutralność.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na szczyt G20 w Bali zaproszono m.in. prezydenta USA Joe Bidena, prezydenta Chin Xi Jinpinga, a także przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który zapowiadał, że nie pojawi się na szczycie, jeśli pojawi się na nim Władimir Putin.

Wojna w Ukrainie. Rosja "oddaje" Chersoń. Kreml gotowy do negocjacji "biorąc pod uwagę obecne realia"

Tymczasem Rosja wycofuje swoje wojska z Chersonia. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazał rozpoczęcie wycofania sił rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru. Decyzja ma związek z ukraińskimi atakami w pobliżu Chersonia. Dowódca wojsk rosyjskich w Ukrainie, gen. Siergiej Surowikin, przekazał, że nie ma dalszej możliwości zaopatrywania miasta.

Z kolei rzeczniczka prasowa MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa powiedziała, że Rosjanie są gotowi do negocjacji z Ukrainą, "biorąc pod uwagę obecne realia". - Wciąż jesteśmy otwarci na negocjacje. Nigdy z nich nie zrezygnowaliśmy. Jesteśmy oczywiście gotowi je przeprowadzić, biorąc pod uwagę realia, które się w tej chwili pojawiają - mówiła Zacharowa.

Zobacz wideo "Putin postawił wszystko na jedną kartę. Dał ostatnią szansę generałom"
Więcej o: