Chorwacja może dołączyć do strefy Schengen. Duże ułatwienia dla turystów m.in. z Polski

Parlament Europejski wyraził zgodę na dołączenie Chorwacji do strefy Schengen. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą więc liczyć na nowe przywileje w podróży do tego kraju.

Chorwacja jest jednym z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków. Polacy często wybierają się w ten region, a jeśli Chorwacja dołączy do strefy Schengen, to podróżowanie do Dubrownika czy na wyspę Krk będzie jeszcze łatwiejsze. 

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Chorwacja może dołączyć do strefy Schengen - jest zgoda Parlamentu Europejskiego 

W czwartek 10 listopada Parlament Europejski zgodził się na to, by Chorwacja weszła do strefy Schengen. "Za" tą propozycją opowiedziało się 534 parlamentarzystów. Przeciwnych temu pomysłowi było 53 eurodeputowanych. 25 polityków wstrzymało się od głosu. Warto dodać, że od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja wejdzie do strefy euro. Obecnie w kraju tym płaci się kuną chorwacką. 

Chorwacja spełniła wszystkie kryteria dotyczące członkostwa w Schengen już w grudniu 2021 roku. Zgodnie z czwartkowym głosowaniem, Parlament Europejski oficjalnie zarekomendował Radzie Unii Europejskiej kontynuowanie procesu przyłączenia Chorwacji do strefy. Aby tak się stało, wszyscy członkowie rady (szefowie państw lub rządów wszystkich krajów UE, przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej) muszą być jednomyślni. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Chorwacja w strefie Schengen - co oznacza dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej?

Obywatele krajów Unii Europejskiej od kilku lat mogli wjeżdżać do Chorwacji przedstawiając jedynie dowód osobisty, a nie paszport. Zasady te zapewnili jednak lokalni ustawodawcy. Mimo tego turyści musieli przechodzić uproszczone kontrole graniczne, co skutkowało wydłużeniem czasu podróży. 

Co oznacza dołączenie do strefy Schengen?

  • Obywatele UE mogą przebywać w danym państwie ze strefy - w celach turystycznych - do trzech miesięcy. Wymogiem jest ważny dowód osobisty lub paszport;
  • mogą też mieszkać i pracować w innym kraju członkowskim;
  • otrzymują prawo do takiego samego traktowania, jak obywatele kraju, w którym przebywają;
  • przedsiębiorcy korzystają z prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim;
  • gdy ktoś dostanie się do strefy Schengen, może podróżować z jednego kraju członkowskiego do drugiego bez kontroli na granicach. Organy krajowe mogą jednak przeprowadzać kontrole wytypowanych osób na granicach wewnętrznych lub w ich pobliżu.

Do strefy Schengen należą wszystkie kraje UE z wyłączeniem (póki co) Chorwacji oraz Bułgarii, Rumunii i Cypru. Do strefy włączone są także Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein, które nie są członkami UE.

Więcej o: