Chorwacja będzie wkrótce w strefie euro. Ministrowie finansów krajów UE wydali zgodę

Ministrowie finansów unijnych państw sfinalizowali w Brukseli procedury, zatwierdzając przyjęcie Chorwacji do strefy euro. Kraj ten, zaledwie od 9 lat w UE, przyjmie wspólną walutę za niecałe pół roku - 1 stycznia 2023. We wrześniu rozpocznie się w Chorwacji okres przejściowy. Tamtejsi politycy liczą, że euro pozwoli obniżyć w kraju stopy procentowe.

Parlament Europejski przyjął w zeszłym tygodniu raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia 2023 roku. Dokument został przyjęty 539 głosami "za". 45 głosów było "przeciw", a 48 europosłów wstrzymało się od głosu - czytamy w komunikacie PE.  

Zobacz wideo Jak w strefie euro radzą sobie z inflacją? Pytamy prof. Belkę

Chorwacja przystępuje do strefy euro po 9 latach w UE

Ministrowie finansów unijnych państw na spotkaniu w Brukseli zatwierdzili wymagane dokumenty i tym samym sfinalizowali procedury zmiany waluty w Chorwacji. 

Chorwacki parlament 13 maja zagłosował za przyjęciem waluty euro od 2023 roku. Za wprowadzeniem euro głosowało 117 posłów, 13 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. Deputowani odrzucili poprawki prawicy, która chciała opóźnić wejście europejskiej waluty, argumentując to spodziewaną zwiększoną inflacją.   

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Europa poparła Chorwację. Euro w Chorwacji

Komisja Europejska w swoim raporcie na temat przygotowań państw spoza eurolandu do przyjęcia wspólnej waluty uznała, że Chorwacja jest gotowa, by 1 stycznia przyszłego roku wejść do strefy euro. 

Chorwacja zrobiła ważny krok na drodze do przyjęcia euro niespełna dekadę po wejściu do Unii Europejskiej. To wzmocni gospodarkę Chorwacji, przyniesie korzyści jej obywatelom i firmom 

- powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Chorwacja wprowadza euro, bo chce zmniejszyć stopy procentowe

Od września tego roku Chorwacja rozpocznie okres przejściowy - ceny w chorwackich sklepach będą i w kunach, i w euro. Taka sytuacja będzie utrzymywała się przez cały kolejny rok, w którym nowa waluta już będzie obowiązywała. 

Rząd w Zagrzebiu twierdzi, że wprowadzenie euro przyczyni się do obniżenia stóp procentowych, poprawi rating Chorwacji i otworzy kraj na kolejne inwestycje. Wyzwaniem będzie utrzymanie niskiej inflacji, wymaganej dla członków strefy euro. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chorwacja w strefie euro. "Znacząca integracja europejska"

Europosłanka Margarida Marque, przewodnicząca grupy roboczej Parlamentu Europejskiego ds. euro powiedziała, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro jest pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej od czasu brexitu i oznacza dalsze rozszerzenie waluty euro na Bałkanach. 

Więcej o: