Zmiany we wnioskach o 300 plus i 500 plus. ZUS szykuje rewolucję, ale rodzice "będą zadowoleni"

ZUS chce dodać kolejny sposób na składanie wniosków na przyznanie lub przedłużenie świadczeń, takich jak 300 plus czy 500 plus. Ma to umożliwić aplikacja mZUS, która ma zacząć działać jeszcze w listopadzie.

Obecnie rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na cały okres świadczeniowy (od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku) jedynie przez internet. Tak samo jest ze świadczeniem 300 plus na wyprawkę szkolną (wnioski można składać jeszcze do 30 listopada). Wcześniej rodzice mogli robić to także składając wnioski osobiście w urzędach lub wysyłając je pocztą. Zmiana ta nastąpiła jednak w momencie, gdy wypłata świadczeń została przeniesiona do ZUS-u.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

ZUS wprowadzi ułatwienie dla rodziców. Wnioski o 500 plus i 300 plus także w aplikacji?

Do wyboru rodzice mają trzy kanały, za pośrednictwem których mogą złożyć wnioski przez internet. Mogą to zrobić przez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS (zus.pl), stronę rządowego programu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) oraz przez bankowość elektroniczną. Z ustaleń "Faktu" wynika, że od listopada tego roku rodzice mogą zyskać kolejną opcję składania dokumentów. 

W tym miesiącu ZUS chce wdrożyć aplikację mobilną mZUS, z której będą mogły korzystać osoby pobierające świadczenia dla rodzin. "W początkowym okresie funkcjonowania klienci będą mogli złożyć za jej pośrednictwem wnioski o świadczenie Dobry Start 300 plus i o świadczenie wychowawcze 500 plus. Potem aplikacja zostanie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, tj. za jej pomocą będzie można składać także o wnioski Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do żłobków (do 400 zł miesięcznie)" - czytamy na stronie dziennika. 

Do aktywowania aplikacji konieczne będzie posiadanie profilu PUE. Większość z rodziców, o ile korzystali z bonu turystycznego, taki profil już ma. Aplikacja ma działać w systemach Android i iOS. Będzie gotowa do pobraniach w sklepach mobilnych Google Play oraz App Store.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus w 2023 roku - o jakich datach warto pamiętać?

Świadczenie 500 plus przysługuje do końca maja przyszłego roku. Aby zachować ciągłość świadczeń, nowy wniosek należy złożyć w terminie od 1 lutego 2023 do 30 kwietnia 2023 roku.

Jeśli rodzic złoży wniosek od 1 do 31 maja 2023 r. , ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli złoży wniosek od 1 do 30 czerwca 2023 r., ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec. Wniosek złożony od 1 do 31 lipca zostanie wypłacony z wyrównaniem jedynie od lipca, a te złożone od 1 do 31 sierpnia - jedynie od sierpnia. 

Więcej o: