Artur Soboń: "Zostawiamy zerowy VAT na żywność. Zaproponujemy rozwiązanie dla odbiorców gazu"

- Od 1 stycznia 2023 roku zostawimy zerowy VAT na żywność - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że rząd wkrótce zaproponuje rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.

Artur Soboń w wywiadzie dla Radia Lublin mówił o tarczach antyinflacyjnych. Zapowiedział, że jedno z rozwiązań będzie obowiązywać również w przyszłym roku.

Tarcza antyinflacyjna. Artur Soboń: Zerowy VAT na żywność zostawimy od stycznia

- Jeśli sytuacja powoduje, że jedne (rozwiązania - red.) zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność - powiedział Artur Soboń.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiceminister finansów zapowiedział również, że rząd "wkrótce" zaproponuje rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu. Nie podał jednak więcej szczegółów. Pełny wywiad z wiceszefem resortu finansów można odsłuchać poniżej:

 

Tarcza antyinflacyjna - obniżka VAT m.in. na paliwa, prąd, ciepło i gaz

W ramach tarczy stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka tego podatku obowiązuje również na podstawowe produkty żywnościowe oraz na gaz ziemny, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Tarcza antyinflacyjna obniża stawkę podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową oraz gaz skroplony LPG. Tarcza zakłada również zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe i wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw.

Zobacz wideo Recesja byłaby dobrym scenariuszem dla rządu? Pytamy eksperta
Więcej o: