Cybermonday 2022. Kolejne święto zakupów coraz bliżej. Kiedy wypada?

Cybermonday to kolejne zdobywające coraz większą popularność w Polsce święto zakupów. Przypada zawsze w pierwszy poniedziałek po dobrze znanym Black Friday, czy też w polskiej wersji językowej, Czarnym Piątku. Skąd wziął się pomysł na to święto zakupów i kiedy wypada w tym roku?

Cybermonday to święto zakupów, które podobnie jak Black Friday przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie w USA pierwszy raz użyto tego hasła w 2005, kiedy sklepy internetowe ogłosiły wielkie poświąteczne wyprzedaże. W Polsce Cybermonday obchodzony jest dopiero od niedawna, ale jego popularność stale rośnie.

Zobacz wideo "Niezapomniane święta" - świąteczna propozycja Netfliksa [ZWIASTUN]

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Cybermonday. Skąd wzięła się nowa tradycja?

Tłumacząc Cybermonday na język polski otrzymamy określenie Cyfrowy Poniedziałek. To zakupowe święto przywędrowało do Polski zza oceanu. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku obchodzone jest inne podobne wydarzenie - Black Friday - zaczęto popularyzować to określenie. W Cyfrowy poniedziałek sprzedawcy odnotowywali ogromny wzrost sprzedaży internetowej, co w późniejszych latach postanowiono przekształcić w komercyjne święto. Szybko zostało ono spopularyzowane także w pozostałych częściach świata. W Polsce Cybermonday pierwszy raz pojawiło się w 2016 roku. Od tego czasu coraz więcej sklepów przyłącza się do tej akcji.

Cybermonday obchodzony jest w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. W tym roku przypada on na 28 listopada. 

Cybermonday a Black Friday

Mimo że oba święta stanowią pretekst do poddania się szaleństwu zakupów, ich idea jest różna. Black Friday, który przypada na 25 listopada, z założenia dotyczyć powinien jedynie sklepów stacjonarnych, a zakupy w związku z następującym po nim Cyfrowym Poniedziałku, powinny mieć miejsce tylko w internecie.

W praktyce jednak bywa różnie. Obecnie granica pomiędzy tymi świętami coraz bardziej się zaciera. Wiele sklepów stacjonarnych przygotowuje promocje z okazji Cybermonday. Część sprzedawców oferuje także obniżki na cały tydzień obejmujący oba święta. Zdarza się, że sklepy przewidują promocje nawet przez cały miesiąc.

Zachowaj czujność podczas zakupów

Podczas takich zakupów warto pozostać czujnym. Wielu sprzedawców wykorzystuje popularność zakupowych świąt do ściągania klientów, kusząc obniżkami cen. W rzeczywistości zdarza się, że przed świętem ceny zostały podwyższone, tylko po to by na czas promocji mogły zostać "obniżone" do swojej starej ceny. Warto więc dokonywać zakupów z rozwagą i rozsądkiem, tak by nie popaść w zakupowy szał.

Więcej o: