G20. Premier Kanady Justin Trudeau skarcony przez przywódcę Chin Xi Jinpinga. Za rozmowy z prasą [WIDEO]

W trakcie trwającego szczytu G20 na Bali nagrano rozmowę Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej z premierem Kanady, Justinem Trudeau. Chiński przywódca zrugał Kanadyjczyka za to, że przebieg ich wcześniejszych rozmów wyciekł do prasy.
Wszystko, o czym rozmawialiśmy wczoraj, wyciekło do prasy. To nieodpowiednie. Tak nie prowadzi się rozmów

- powiedział Xi Jinping (który korzystał z tłumacza) do Justina Trudeau. Xi dodał, że szczerość pozwala prowadzić rozmowę z obopólnym szacunkiem, a bez tego jej wynik może być trudny do przewidzenia. Rozmowa odbyła się na szczycie G20 w Indonezji

 

Xi Jinping atakuje Justina Trudeau za wycieki do prasy

Przewodniczący Chin swoje niezadowolenie wyraził w związku z prasowymi doniesieniami, że Justin Trudeau mówił w czasie wtorkowego spotkania polityków podczas G20 o "poważnym zaniepokojeniu" na temat domniemanego szpiegostwa i ingerowania Chin w kanadyjskie wybory. To było pierwsze spotkanie obu polityków od trzech lat - donosi Agencja Reutera.

W Kanadzie wierzymy w wolny, otwarty i szczery dialog i zamierzamy wciąż podążać tą drogą. Będziemy starali się prowadzić konstruktywną współpracę, ale będą rzeczy, w których nie będziemy się zgadzać

- odpowiedział Jinpingowi Trudeau. Zanim premier Kanady skończył mówić, przewodniczący Chin, który wyglądał na lekko poirytowanego, przerwał mu mówiąc: - Stworzyć warunki, stworzyć warunki, ok? Następnie uśmiechnął się, uścisnął dłoń Trudeau i odszedł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Chłodne relacje Kanady i Chin

Przebiegu rozmów między liderami Kanady i Chin początkowo nie ujawniły resorty żadnego z krajów. We wtorek Xi oraz Trudeau rozmawiali tylko przez 10 minut. To było jedno z nieformalnych spotkań przewodniczącego Chin.  

Premier Kanady mówił po spotkaniu, że wiedział, iż nie wszystkie rozmowy z liderami będą łatwe. Wytknął również różnicę między systemami Kanady i Chin, mówiąc, że drugi z krajów nie zawsze jest "tak otwarty, jak demokratyczni liderzy muszą być wobec swoich obywateli". 

Napięcie między Kanadą i Chinami zaczęło się w 2018 roku, gdy zatrzymano dyrektora Huawei Technologies, Menga Wanzhou. W odpowiedzi Chiny aresztowały dwóch Kanadyjczyków, którym zarzucono szpiegostwo. Cała trójka została później uwolniona.

W załagodzeniu relacji nie pomogło kolejne aresztowanie, które miało miejsce w trakcie trwającego szczytu G20. Kanadyjska policja zatrzymała pracownika największego kanadyjskiego producenta energii elektrycznej Hydro-Quebec, który był zaangażowany w badanie materiałów do akumulatorów. Mężczyzna jest podejrzany o kradzież tajemnic handlowych na rzecz Chin. 

Więcej o: