Rząd przyjął projekt ustawy ws. mrożenia cen gazu. Ile zapłacimy za rachunki? Znamy szczegóły

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w roku 2023. Zgodnie z projektem w ramach tarczy energetycznej będą kontynuowane działania osłonowe dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu, w tym gospodarstw domowych.

Ceny gazu i usług dystrybucji mają w przyszłym roku pozostać na tym samym poziomie jak w roku 2022. Dla przedsiębiorstw energetycznych wprowadzony zostanie natomiast mechanizm rekompensat.

Rząd przyjął ustawę ws. mrożenia cen gazu. Ile za mWh?

Najważniejsze rozwiązania proponowane w ustawie to wprowadzenie maksymalnej ceny za gaz na poziomie ok. 200 złotych za megawatogodzinę oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych. Wcześniej kwotę tę zdradził w wystąpieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Ceną maksymalną mają zostać objęci odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jak również podmioty świadczące kluczowe usługi dla społeczeństwa, między innymi jednostki opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, szkoły i uczelnie oraz żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Ze względu na zalecenia Komisji Europejskiej od początku 2023 roku rząd będzie musiał przywrócić pełne stawki VAT na paliwo, gazu i prąd (do 23 proc.) oraz nawozy (do 8 proc.). To między innymi w związku z tym rząd zapowiedział inne rozwiązanie osłonowe, czyli właśnie zamrożenie cen gazu. Ministerka Klimatu potwierdziła, że VAT na gaz od stycznia będzie obowiązywał w poprzedniej wysokości. 

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Mrożenie cen gazu - kogo obejmują nowe zapisy?

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy. Najbardziej wrażliwym odbiorcom gazu, zużywającym go do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT.

Będzie ona przysługiwała osobom spełniającym kryterium dochodowe dodatku osłonowego, czyli:

  • posiadającym dochód nieprzekraczający 2100 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz
  • 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Więcej o: