Kokainowy "superkartel" rozbity. Kontrolował jedną trzecią kokainy w Europie. Europol: Historyczna akcja

Europol rozbił "superkartel" odpowiedzialny, za jedną trzecią handlu kokainą w Europie. Aresztowano 49 osób w 6 krajach świata. Umożliwiła to skoordynowania międzynarodowa akcja policji. Pojmano m.in. liderów kartelu, którzy ukrywali się w Dubaju. W sumie skonfiskowano 30 ton narkotyków oraz luksusowe samochody, czy zegarki.

Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie - w tych krajach między 8-19 listopada Europol przeprowadził skoordynowane naloty i dokonał zatrzymań osób odpowiedzialnych za ogromny narkotykowy "superkartel", który kontrolował jedną trzecią część europejskiego handlu kokainą.

Zobacz wideo 16 krzaków konopi, 7 kg marihuany i 420 porcji amfetaminy na jednej posesji. 24-latek aresztowany

Operacja ta nosiła kryptonim "Desert Light" (z ang. światło pustyni) i była wycelowana zarówno w "centrum kontroli i dowodzenia, jak i logistyczną infrastrukturę handlu narkotykami w Europie". 

Narkotykowy "superkartel" rozbity

Najwięcej osób - 14 - aresztowano w Holandii, ale 6 "osób o dużym znaczeniu" aresztowano w Dubaju. "Daily Mail" donosi, że właśnie tam zatrzymano lidera organizacji, którym jest "obywatel brytyjski". Według informacji hiszpańskiej policji uciekł on ze swojej bazy na Costa del Sol do Dubaju, gdzie miał ukryć się przed policją i kierować organizacją. 

W Dubaju zatrzymano także dwóch Holendrów. Jeden z nich według słów źródła  Agence France-Presse w Europolu jest "naprawdę grubą rybą". W trakcie tego dochodzenia aresztowano łącznie 49 podejrzanych. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Europol przejął narkotyki i majątek zatrzymanych

"Żadnego bezpiecznego schronienia dla handlarzy narkotyków. Ta skoordynowana akcja stanowi wyraźny sygnał dla przestępców szukających schronienia przed organami ścigania" - czytamy w komunikacie Europolu. Rzecznik hiszpańskiej Gwardii Cywilnej w rozmowie z "Daily Mail" podkreślał, że "z Dubaju przywódcy tego mega kartelu kontrolowali i kierowali działalnością przestępczą z przekonaniem, że żyją w sanktuarium, gdzie czuli się nietykalni". 

Oprócz zatrzymanych osób funkcjonariuszom udało się przechwycić 30 ton narkotyków, a także luksusowy majątek handlarzy narkotyków.: 500 000 euro, broń, wysokiej klasy samochody warte ok. 300 000 euro i luksusowe zegarki - a to jedynie łupy z willi w Hiszpanii.  

 
Więcej o: