Afganistan. Makowe eldorado. Ile pieniędzy Talibowie zarabiają na opium i heroinie?

Po objęciu władzy w Afganistanie talibowie zapowiadają likwidację upraw maku potrzebnego do produkcji opium. Do tej pory jednak był to dla nich dochodowy biznes, zapewniający bojownikom od 100 do 400 mln dolarów rocznie.

Rzecznik prasowy talibów Zabihullah Mujahid podkreślał ostatnio, że za czasów poprzednich rządów bojowników w Afganistanie (w latach 1998-2000) produkcja opium w tym kraju została zakazana. Podobnie ma się stać teraz, po ponownym objęciu przez nich władzy. Zgodnie z zapowiedzią Mujahida ograniczony do zera ma zostać także przemyt narkotyków produkowanych z opium, czyli przede wszystkim heroiny. 

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Makowe "pegeery"

Jak podaje BBC News, Afganistan jest największym na świecie producentem opium. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w tym kraju wytwarza się 80 proc. globalnej produkcji tego narkotyku. Z Afganistanu pochodzi 95 proc. wytwarzanej z opium heroiny, która trafia do krajów Europy.

Zgodnie z danymi Biura w 2018 r. pieniądze z opiatów stanowiły 11 proc. PKB Afganistanu. Uprawa maku daje zajęcie 120 tys. osób i jest największym pod względem liczby zatrudnionych sektorem afgańskiej gospodarki.

TalibowieAfganistan czeka kryzys. Talibowie bez dostępu do rezerw walutowych

Według danych Departamentu Stanu USA w pierwszych latach poprzedniego rządu talibów (1998-2000) miał miejsce rozkwit makowych pól na terenie Afganistanu. W ciągu dwóch lat ich obszar zwiększył się z 41 tys. hektarów do 68 tys. Zwłaszcza w kontrolowanej przez Talibów prowincji Helmand.

W lutym 2000 r. rząd bojowników podjął jednak decyzję o zakazie hodowli maku. W maju 2001 r. ONZ raportował, że działania talibów doprowadziły do zaprzestania produkcji narkotyków w regionach kontrolowanych przez islamskich bojowników. Jak donosi BBC na przełomie lat 2001/2002 zakaz uprawy maku w Afganistanie spowodował znaczący spadek w dostępności opium i heroiny na całym świecie.

Narkobiznes wart setki milionów dolarów

Czasy się jednak zmieniają. W ostatnich latach w Afganistanie większość nielegalnych upraw maku znajdowała się na terenach kontrolowanych przez talibów, m.in. w prowincji Helmand. Według danych UNODC w 2020 r. makowe pola zajmowały tam obszar o powierzchni ponad 115 tys. hektarów. 

Według danych amerykańskiego Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (SIGAR), nielegalne uprawy maku i produkcja narkotyków odpowiadają za niemal 60 proc. rocznych dochodów talibów. Jak podało BBC, bojownicy na produkcji opiatów mogą zarabiać od 100 do 400 mln dolarów rocznie. 

Afganistan. Talibowie przy punkcie kontrolnym niedaleko ambasady USA w Kabulu.Afganistan jest uzależniony gospodarczo od pomocy. Ale ma też cenne surowce

"Chociaż można obserwować pewne wahania między poszczególnymi latami, generalnie w ciągu ostatnich dwóch dekad uprawy maku w Afganistanie oraz produkcja i eksport wytwarzanych z nich narkotyków nieustannie rosną" - podkreśla BBC.

Więcej o: