Sanatorium na NFZ - zmiany w leczeniu uzdrowiskowym. Chodzi o skierowania

Szykują się zmiany w wystawianiu skierowań na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ. Już niedługo skierowania papierowe zastąpią te elektroniczne. Okazuje się jednak, że regulacja zakłada wyjątki.

W poniedziałek (28 listopada) na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. Co się zmieni?

Zobacz wideo Jedzmy rzeżuchę nie tylko od święta! Wzmacnia włosy i zawiera dużo witaminy C

Skierowanie do sanatorium na NFZ - będą zmiany

Projekt zakłada wyeliminowanie papierowych skierowań wystawianych przez lekarzy NFZ na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową na rzecz e-skierowań. Choć rozporządzenie wejdzie w życie z początkiem nowego roku, wystawianie papierowych skierowań możliwe będzie jeszcze do 30 czerwca 2023 roku. 

"Projektowana regulacja przewiduje wyjątki, kiedy skierowanie będzie wystawione i prowadzone w postaci papierowej. Dotyczyć to będzie przypadków, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane poza granicami kraju lub kiedy nie pozwalają na to techniczne warunki, bo np. brak jest dostępu do systemu teleinformatycznego" - tłumaczy portal Prawo.pl.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pobyt w sanatorium. Leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja 

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku osób dorosłych może to zrobić nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od czasu, jaki upłynął od dnia zakończenia przez pacjenta ostatniego tego typu leczenia. Należy przy tym pamiętać, że korzystać z sanatorium można nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Na rozpatrzenie skierowania Narodowy Fundusz Zdrowia ma 30 dni - ze względów proceduralnych ten termin może jednak przedłużyć się o kolejne 14.

Więcej o: