Maluch Plus. Premier obiecuje nam tysiące miejsc w żłobkach i miejsc pracy. Maląg - prostsze zasady

- Program Maluch Plus będzie realizowany na prostszych zasadach niż do tej pory - ogłosiła ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Na tej samej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy.

- Kontynuujemy programy 500 Plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, Maluch Plus, czy dopłaty do żłobków - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę na konferencji prasowej w Pilawie (woj. mazowieckie). - Państwo ma pomagać w tworzeniu żłobków. To jest to, co robimy w programie Maluch Plus, w ich utrzymaniu, a także wsparciu młodych rodziców. Zrobimy wszystko, aby kobiety mogły się rozwijać. W najbliższych trzech latach utworzymy 100 tys. nowych miejsc w żłobkach i 500 tys. nowych miejsc pracy - zapowiedział.

Dziecko, noworodek (zdjęcie ilustracyjne) Dane GUS mówią jasno: Polaków ubywa czwarty rok z rzędu

Maluch Plus. Marlena Maląg: Będziemy dofinansowywać miejsca utrzymania opieki żłobkowej

Obecna na konferencji ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że "dziś włączamy szósty bieg w ramach programu Maluch Plus". - To danie możliwości wyboru rodzicom, by mogli zadecydować, czy chcą skorzystać z opieki żłobkowej, czy innej formy opieki nad dziećmi do lat 3 - powiedziała.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Będziemy również dofinansowywać miejsca utrzymania opieki żłobkowej - ogłosiła Maląg. Wyjaśniła, że państwo na dziecko będzie przekazywało 830 zł miesięcznie w związku z utrzymaniem żłobka.

Marlena Maląg mówiła o "turbodoładowaniu" programu Maluch Plus. Łączny budżet nowej edycji tego programu to 5,5 mld złotych. Jak wyjaśniła, program będzie realizowany na prostszych zasadach niż do tej pory.

Marlena Maląg podczas konferencji prasowej, Warszawa, 06.03.2019 r. Maluch plus wraca z trzy razy większym budżetem

Maluch Plus - co to za program?

Celem programu Maluch Plus jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci - również tych z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki. Dane GUS potwierdzają jego skuteczność. W 2021 r. liczba takich miejsc, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła o 9,6 proc.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji
Więcej o: