W poniedziałek 28 listopada wiceminister Maciej Wąsik spotkał z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Tematem spotkania była spodziewana fala rezygnacji ze służby w przyszłym roku. Niestety, obie strony mają na tę sprawę inne spojrzenie.
Związkowcy zaapelowali do ministerstwa o dodatkowe świadczenia dla najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, w związku z tym, iż wielu funkcjonariuszy planuje przejście na emeryturę w 2023 roku. Wynika to z dosyć prostych pobudek. Mianowicie, jak wyjaśnia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, wysokość waloryzacji rent i emerytur jest wyższa niż proponowana przez rząd waloryzacja wynagrodzeń dla funkcjonariuszy chcących pozostać w służbie, ale mogących odejść już na emeryturę. Oznacza to, że pozostanie w pracy wiąże się z niższymi dochodami.
Dlatego związkowcy domagają się wprowadzenia tzw. świadczenia motywacyjnego po 15 i 20 latach służby. Obecnie takie świadczenie przysługuje jedynie funkcjonariuszom po 25 latach i 28 latach i 6 miesiącach.
"Do osiągnięcia porozumienia i zatrzymania fali odejść funkcjonariuszy konieczne jest uzyskanie dodatkowych środków" - wyjaśniają związkowcy i powołują się na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 listopada 2022 roku, który przeznaczył pieniądze na dodatek dla żołnierzy w wysokości 450 zł.
"W ocenie strony związkowej brak pozytywnej reakcji ze strony rządu spowoduje zniweczenie dotychczasowych działań MSWiA mających na celu zatrzymanie w służbie doświadczonych funkcjonariuszy" - czytamy w oświadczeniu z 28 listopada. Dwa dni później - 30 listopada - poinformowano, że jeżeli żądania związkowców nie zostaną spełnione, 15 grudnia rozpocznie się ogólnopolska akcja protestacyjna.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
RMF FM dotarło do nieoficjalnych informacji, zgodnie z którymi protest ma mieć formę strajku włoskiego. Mają go przeprowadzić przede wszystkim funkcjonariusze Straży Granicznej na lotniskach i w morskich przejściach granicznych. W praktyce ma sprowadzać się do tego, że pogranicznicy będą wykonywać swoją pracę nad wyraz skrupulatnie, co doprowadzi zapewne do powstawania kolejek. Wyjątek mają stanowić przejścia graniczne z Ukrainą.
Komitet Protestacyjny NSZZ FSG poinformował, że przygotował już plan akcji protestacyjnej, jaka zostanie przeprowadzona w przypadku braku porozumienia z MSWiA, ale też podkreślił, że ogłoszenie takiej akcji nie wyklucza dalszych negocjacji.