Straż Graniczna straszy strajkiem. Utrudnienia na lotniskach i w morskich przejściach granicznych

Straż Graniczna nie osiągnęła porozumienia z MSWiA w sprawie dodatkowych uposażeń dla funkcjonariuszy. Związkowcy zagrozili zaostrzeniem protestu, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione do 15 grudnia. Strażnicy rozważają strajk włoski na lotniskach i w morskich przejściach granicznych.

W poniedziałek 28 listopada wiceminister Maciej Wąsik spotkał z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Tematem spotkania była spodziewana fala rezygnacji ze służby w przyszłym roku. Niestety, obie strony mają na tę sprawę inne spojrzenie.  

Zobacz wideo Jak pracuje Straż Graniczna? Tak wyglądało jedno z lipcowych zatrzymań

Straż Graniczna obawia się masowych odejść z pracy

Związkowcy zaapelowali do ministerstwa o dodatkowe świadczenia dla najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, w związku z tym, iż wielu funkcjonariuszy planuje przejście na emeryturę w 2023 roku. Wynika to z dosyć prostych pobudek. Mianowicie, jak wyjaśnia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, wysokość waloryzacji rent i emerytur jest wyższa niż proponowana przez rząd waloryzacja wynagrodzeń dla funkcjonariuszy chcących pozostać w służbie, ale mogących odejść już na emeryturę. Oznacza to, że pozostanie w pracy wiąże się z niższymi dochodami. 

Dlatego związkowcy domagają się wprowadzenia tzw. świadczenia motywacyjnego po 15 i 20 latach służby. Obecnie takie świadczenie przysługuje jedynie funkcjonariuszom po 25 latach i 28 latach i 6 miesiącach.  

MSWiA nie doszło do porozumienia z NSZZ FSG

"Do osiągnięcia porozumienia i zatrzymania fali odejść funkcjonariuszy konieczne jest uzyskanie dodatkowych środków" - wyjaśniają związkowcy i powołują się na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 listopada 2022 roku, który przeznaczył pieniądze na dodatek dla żołnierzy w wysokości 450 zł.   

"W ocenie strony związkowej brak pozytywnej reakcji ze strony rządu spowoduje zniweczenie dotychczasowych działań MSWiA mających na celu zatrzymanie w służbie doświadczonych funkcjonariuszy" - czytamy w oświadczeniu z 28 listopada. Dwa dni później - 30 listopada - poinformowano, że jeżeli żądania związkowców nie zostaną spełnione, 15 grudnia rozpocznie się ogólnopolska akcja protestacyjna.  

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Straż Graniczna zapowiada strajk włoski

RMF FM dotarło do nieoficjalnych informacji, zgodnie z którymi protest ma mieć formę strajku włoskiego. Mają go przeprowadzić przede wszystkim funkcjonariusze Straży Granicznej na lotniskach i w morskich przejściach granicznych. W praktyce ma sprowadzać się do tego, że pogranicznicy będą wykonywać swoją pracę nad wyraz skrupulatnie, co doprowadzi zapewne do powstawania kolejek. Wyjątek mają stanowić przejścia graniczne z Ukrainą.  

Komitet Protestacyjny NSZZ FSG poinformował, że przygotował już plan akcji protestacyjnej, jaka zostanie przeprowadzona w przypadku braku porozumienia z MSWiA, ale też podkreślił, że ogłoszenie takiej akcji nie wyklucza dalszych negocjacji. 

Więcej o: