Jarosław Kaczyński zapowiadał przejęcie Żabki. Tak ministerstwo tłumaczy się ze słów prezesa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w październiku sugerował przejęcie sieci sklepów Żabka przez państwo. Słowa polityka spotkały się z szybką reakcją opozycji, a na biurko ministra aktywów państwowych trafiła interpelacja poselska stawiająca wiele pytań w tej sprawie. Ile prawdy jest w deklaracji Kaczyńskiego? MAP w końcu odpowiedziało dociekliwym posłom, jednak wątpliwości pozostały.

Jarosław Kaczyński podczas październikowej wizyty w Puławach zasugerował, że w przyszłości sieć sklepów Żabka może zostać odkupiona przez państwo. - Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - powiedział prezes PiS.

Słowa polityka szybko wywołały ogromną burzę, a wypowiedzieć była cytowana w niemal wszystkich mediach. Ostatecznie sama Żabka sprostowała, że żadne tego rodzaju rozmowy nie są prowadzone.  

Zobacz wideo Jackowski: Jakby prezes powiedział, że Ziemia jest płaska, to zaraz znajdą się obrońcy tej tezy

Rząd kupi Żabkę? Posłowie opozycji wystąpili z interpelacją

Posłanka Joanna Mucha z Polski 2050 wraz z Hanną Gill-Piątek, Pauliną Hennig-Kloską, Mirosławem Suchoniem, Tomaszem Zimochem, Pawłem Zalewskim złożyli poselską interpelację w sprawie planu wykupienia sieci sklepów Żabka od funduszu CVC do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Politycy domagali się odpowiedzi m.in. na to, czy obecnie prowadzone są takie negocjacje, kto ma dokonać zakupu, a nawet czy sklepy dalej będą otwarte w niedzielę i święta. 

Ministerstwo Sasina tłumaczy się ze słów prezesa PiS. Co dalej z Żabką?

W imieniu ministra aktywów państwowych na interpelację 28 listopada odpowiedział podsekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka. Na wstępie wyjaśnił on, że resort dysponuje uprawnieniami akcjonariusza w spółce Krajowa Grupa Spożywcza (KGS) i zgodnie z Kodeksem spółek handlowych "walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki". 

W odpowiedzi podkreślono, że bez względu na to, "KGS, dążąc do stałego rozwoju, prowadzi szeroko zakrojone analizy i działania na rynku, mające na celu dalsze wzmocnienie zarówno spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej KGS", a w jej ocenie "rozwój działalności handlowej przez podmioty funkcjonujące na rynku spożywczym jest kierunkiem perspektywicznym, który pozostaje w kręgu zainteresowania spółki". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Sieć handlowa Żabka należy do funduszu CVC Capital Partners. Jak wynika ze strony funduszu, obecnie liczy 8 tys. sklepów prowadzonych przez 7 tys. franczyzobiorców. Do CVC Capital Partners należy także od 2015 roku PKP Energetyka.   

Więcej o: