Daniel Obajtek zapowiada budowę w Polsce sieci małych elektrowni jądrowych

- Planujemy za 3 lata zacząć budować pierwszy SMR (mały reaktor modułowy) w Polsce - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówił, że w Polsce ma powstać sieć małych elektrowni jądrowych, które pozwolą stopniowo odchodzić od paliw emisyjnych.

Planujemy za 3 lata zacząć budować pierwszy SMR Podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału w Warszawie prezes Orlenu Daniel Obajtek mówił o inwestowaniu w SMR-y, które nazwał technologiami przyszłości. - Nowe technologie są konieczne. To nie jest tylko biznes, to nie jest tylko środowisko, to jest nasze bezpieczeństwo. W transformacji doszukujmy się bezpieczeństwa, ekologii, ale doszukujmy się też naszej przyszłości, naszego biznesu. Tego nie da się oderwać od siebie - tłumaczył.

Zofia Paryła "Atomowe działki" kupowała również "księgowa Obajtka"

Atom w Polsce. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiada pierwszy SMR

- Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce - ogłosił prezes PKN Orlen. Dodał, że docelowo w naszym kraju ma powstać sieć małych elektrowni jądrowych, co pozwoli na stopniowe odchodzenie od paliw emisyjnych na rzecz energetyki zeroemisyjnej. Daniel Obajtek mówił też o rozwoju technologii z wykorzystaniem potencjału polskiego rolnictwa. Chodzi tu m.in. o rozwój biogazowni i biometanowni.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes spółki paliwowej przypomniał, że we wrześniu 2022 r. w Karpaczu "głosiliśmy neutralność klimatyczną do 2050 roku". - To nie tylko było związane ze środowiskiem. To przede wszystkim było związane z biznesem - mówił.

Zaczęliśmy realizować tę strategię. Strategię, która polega na zbudowaniu silnej, mocnej firmy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Po pierwsze, aby ta firma miała odpowiedni kapitał, odpowiednią wielkość, odpowiednie filary działalności, by ta firma była multienergetyczna, by była sprawna, by mogła przeprowadzać procesy inwestycyjne. [...] Musi być koło zamachowe transformacji - firma, która będzie miała odpowiednie przychody, zysk. [...] Firma o odpowiedniej wielkości ma zupełnie inną pozycję, jeżeli chodzi o partnerstwo z innymi firmami

- tłumaczył Daniel Obajtek.

Energetyka (zdjęcie ilustracyjne) Atom w Polsce - rekordowe poparcie Polaków. Uwierzyliśmy w tańszy prąd

Orlen zbuduje SMR w Polsce

Na początku lipca 2022 roku Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o wydanie ogólnej opinii przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Wniosek spółki dotyczy małego reaktora modułowego BWRX-300. Eksperci PAA sprawdzą, czy przedłożone rozwiązania zawarte w dokumentacji organizacyjno-technicznej są zgodne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikającymi z przepisów prawa.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, dr Łukasz Młynarkiewicz, wyda ogólną opinię w tej sprawie w ciągu sześciu miesięcy. W skomplikowanych sytuacjach termin ten może zostać wydłużony o kolejne trzy miesiące. BWRX-300 o mocy projektowej 300 MWe jest reaktorem nowej generacji typu wrzącego. Projektantem jest GE Hitachi - amerykański dostawca usług jądrowych.

Daniel Obajtek Orlen pochwalił się wynikami. Miliardy złotych zysku. Głównie z rafinerii

Zobacz wideo Piszczatowska: W Europie nie ma ani jednego projektu atomowego, który zostałby zrealizowany w budżecie i na czas
Więcej o: