"Atomowe działki" kupował nie tylko prezes Orlenu. Radio ZET wskazuje na "księgową Obajtka"

Działki w okolicy, w której ma powstać pierwsza elektrownia atomowa, kupowała również prezeska Energi Zofia Paryła - podaje Radio ZET. "Księgowa Obajtka" była wcześniej prezeską Lotosu. W tej okolicy działki w sierpniu br. kupował Daniel Obajtek.

"Obecna prezeska Energa Zofia Paryła w ciągu ostatnich dwóch lat kupiła w gminie Choczewo na Pomorzu 6 działek o łącznej powierzchni prawie 6 hektarów. Działki kupowała razem z członkiem rodziny. Ostatnia z działek została kupiona pod koniec kwietnia tego roku" - podaje Radio ZET.

"Księgowa Obajtka" kupiła działki. W tej okolicy powstanie atom

Wspomniane działki, jak czytamy, położone są w odległości jednego kilometra od Kopalina, czyli miejscowości, w której ma powstać elektrownia atomowa. Co więcej, ponad 4 km od działek Zofii Paryły mają przechodzić kable z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica na Bałtyku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Radio ZET wskazuje również, że prawo do pierwokupu działek nabytych przez prezeskę Energi miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ani Zofia Paryła, ani KOWR nie skomentował doniesień rozgłośni.

Prezeska Energa nazywana jest "księgową Obajtka". Radio ZET wskazuje, że Zofia Paryła w latach 1997-2010 była księgową w przedsiębiorstwie "Elektroplast" w Stróży (woj. małopolskie), gdzie pracował również Daniel Obajtek. "Właścicielami 'Elektroplastu' jest dalsza rodzina Obajtka. W latach 2010-2017 Paryła była główną księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu. W tym czasie wójtem Pcimia był Daniel Obajtek" - czytamy.

Paryła w 2017 roku została wiceprezeską Energi, a w 2019 roku wiceprezeską Lotosu. Od grudnia 2020 roku do sierpnia 2022 roku była ostatnią prezeską Lotosu. Z kolei prezeską Energi jest od 1 września br.

Daniel Obajtek kupił działki obok przyszłej elektrowni atomowej. "To moja prywatna sprawa"

Pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać w Lubiatowie-Kopalinie (woj. pomorskie). Jak pisaliśmy wcześniej, w sierpniu br. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek miał warunkowo kupić dwie działki w gminie Choczewo - w odległości kilkunastu kilometrów od wskazanej przez rząd lokalizacji pierwszego atomu. 

Sam Daniel Obajtek, komentując te doniesienia, mówi, że "to jest jego prywatna sprawa", a zakup działek "nie ma związku z żadną elektrownią atomową". W podobnym tonie wypowiedział się również mec. Maciej Zaborowski, pełnomocnik Daniela Obajtka.

Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu
Więcej o: