Atom w Polsce - rekordowe poparcie Polaków. Uwierzyliśmy w niższe rachunki za prąd [SONDAŻ]

Prawie 86 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Zgoda społeczeństwa na polski atom jest większa niż w listopadzie 2020 r., gdy poparcie dla elektrowni jądrowej było na poziomie 62,5 proc.

"Zdecydowanie za" i "raczej za" budową atomu w Polsce jest dokładnie 85,7 proc. respondentów. Sprzeciw wyraziło zaledwie 9,2 proc. osób. Wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego w dniach 4-5 listopada podaje "Rzeczpospolita".

Zofia Paryła "Atomowe działki" kupowała również "księgowa Obajtka"

Polacy chcą elektrowni atomowej. "Uwierzyli, że pozwoli nam uniezależnić się energetycznie"

"Co ciekawe, aż 99 proc. zwolenników to wyborcy PiS, opozycji - 85 proc." - czytamy. Poparcie dla budowy elektrowni atomowej w Polsce wśród osób w wieku powyżej 70 lat i o dochodach do 999 zł wynosi 100 proc. "Polacy uwierzyli, że elektrownia jądrowa pozwoli nam uniezależnić się energetycznie, co przekłada się na osobisty zysk" - pisze gazeta.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla porównania badanie z listopada 2020 roku przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pokazało, że 62,5 proc. Polaków popierało budowę polskiego atomu. To oznacza, że poparcie wzrosło o ponad 20 proc.

Jacek Sasin Pozew Westinghouse zablokuje atom KHNP? Sasin: Sprawa wymaga wyjaśnienia

Atom w Polsce. Westinghouse wybuduje pierwszą elektrownię atomową, drugą postawi KHNP

Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza z nich ma powstać w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse. Obiekt zostanie zbudowany w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Drugą elektrownię jądrową wybuduje natomiast koreańskie konsorcjum KHNP, a lokalizacja trzeciej elektrowni ma zostać ogłoszona w przyszłym roku.

Prace nad pierwszą elektrownią jądrową mają się rozpocząć w 2026 roku, a po uruchomieniu będzie mogła zaopatrzyć w energię 4 mln gospodarstw domowych. Pierwszy reaktor zostanie wybudowany w 2033 roku. - Być może uda się szybciej - mówiła na początku listopada ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Z kolei oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 roku.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?
Więcej o: