H&M zwolni 1500 osób, aby zaoszczędzić. "Powodem inflacja i rosnące koszty przez wojnę w Ukrainie"

Szwedzki gigant odzieżowy H&M ogłosił, że zwolni około 1500 pracowników. W ten sposób sieć chce zaoszczędzić 2 mld szwedzkich koron rocznie, tj. ok. 190 mln dolarów.

"Program kosztów i wydajności, który zainicjowaliśmy, obejmuje przegląd naszej organizacji i jesteśmy bardzo świadomi faktu, że wpłynie to na współpracowników. Będziemy wspierać naszych kolegów w znalezieniu najlepszego możliwego rozwiązania" - wyjaśniła w komunikacie Helena Helmersson, dyrektorka generalna H&M.

Gigant odzieżowy ogłosił zwolnienia. Powodem inflacja i wojna w Ukrainie

Grupa H&M zainicjowała globalny program mający na celu redukcję kosztów i dalszą poprawę efektywności w biznesie. Dotyczy on kosztów administracyjnych i ogólnych, zakłada również redukcję zatrudnienia o około 1500 etatów.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Druga co do wielkości na świecie firma odzieżowa szacuje, że podjęte przez nią decyzje zapewnią roczne oszczędności w wysokości około 2 mld szwedzkich koron rocznie (ok. 190 mln dolarów). "Oczekuje się, że program wygeneruje opłaty restrukturyzacyjne w wysokości nieco ponad 800 mln szwedzkich koron w czwartym kwartale 2022 roku" - czytamy.

Grupa H&M zatrudnia na całym świecie ok. 155 tys. pracowników. "Powodem cięć są rosnąca inflacja oraz gwałtownie rosnące koszty związane z wojną w Ukrainie, co wywiera presję na firmy w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, by oszczędzały" - zauważa Agencja Reutera. Nils Vinge, kierownik ds. relacji inwestorskich H&M wyjaśnił, że zwolnienia zostaną przeprowadzone w Szwecji.

H&M wycofał się z Rosji. Sklep w Moskwie już zamknięty

Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, sieć odzieżowa H&M ogłosiła wycofanie się z rosyjskiego rynku. W marcu 2022 roku ograniczyła swoją działalność w tym kraju, a w lipcu prezeska firmy Helena Helmersson przekazała, iż w związku z aktualną sytuacją firma "nie widzi możliwości, aby kontynuować działalność w Rosji".

W środę Rosjanie po raz ostatni mogli odwiedzić flagowy sklep H&M w Moskwie - placówka została zamknięta po wielkich wyprzedażach, które trwała prawie cztery miesiące - podaje Agencja Reutera. Koszt wycofania się z rosyjskiego rynku firma oszacowała na około 200 mln dolarów.

Zobacz wideo Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji?
Więcej o: