Gigant odzieżowy H&M wycofuje się z Rosji. Tymczasowo otworzy sklepy w ramach wyprzedaży

H&M, druga największa na świecie firma odzieżowa wycofuje się z rosyjskiego rynku. Swoją działalność w tym kraju ograniczyła już na początku marca po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Koszt wycofania się z rosyjskiego rynku firma oszacowała na około 200 mln dolarów.
Po dokładnym rozważeniu sprawy, w związku z aktualną sytuacją nie widzimy możliwości, aby kontynuować naszą działalność w Rosji

- poinformowała w poniedziałek w oświadczeniu prezes firmy Helena Helmersson. Decyzja potentata branży odzieżowej będzie miała wpływ na 6 tys. zatrudnionych osób w Rosji.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Kolejna firma opuszcza rynek. H&M otworzy sklepy i zorganizuje wyprzedaż

Koszt wycofania się z rosyjskiego rynku wyniesie około 200 mln dolarów. Dla H&M Rosja była szóstym największym rynkiem zbytu. Firma planuje tymczasowo otworzyć 170 zamkniętych wcześniej sklepów na terenie Federacji Rosyjskiej, aby wyprzedać towar pozostający w magazynach.

Wcześniej sprzedaż na terenie Rosji wstrzymały inne firmy odzieżowe, w tym Inditex i Adidas. Z kolei koncerny odzieżowe TJX i polski LPP zadecydowały o sprzedaży swoich przedsięwzięć prowadzonych w Rosji.

Rosja zalegalizowała import równoległy. Tak chce stabilizować ceny w obliczu sankcji

Dotknięta sankcjami i problemami z łańcuchem dostaw Rosja zalegalizowała pod koniec czerwca tzw. import równoległy, który pozwala detalistom importować produkty z zagranicy bez zgody właściciela znaku towarowego. W ten sposób władze Rosji chcą ustabilizować ceny w obliczu zachodnich sankcji gospodarczych - informowała agencja TASS.

Prawo chroni rosyjskie firmy importujące określone kategorie towarów bez zgody właściciela własności intelektualnej przed ewentualną odpowiedzialnością cywilną, administracyjną i karną.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?
Więcej o: