"Lex Pilot" - kana³y TVP jako obowi±zkowe. Czarzasty: To pó³ miliona dodatkowych g³osów dla PiS

Umieszczenie piêciu stacji TVP na pierwszych przyciskach na pilotach to pó³ miliona dodatkowych g³osów dla PiS - oceni³ w Porannej Rozmowie Gazeta.pl W³odzimierz Czarzasty, wicemarsza³ek Sejmu i pose³ Lewicy, by³y cz³onek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Zobacz wideo Co PiS-owi da zaprogramowanie naszych pilotów? Włodzimierz Czarzasty tłumaczy

Rząd chce znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji. Ustawa "Lex Pilot" zakłada, że w ofercie operatorów płatnej telewizji na pierwszych pięciu kanałach obowiązkowo mają znaleźć się kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info, a kolejne wg. rozporządzenia KRRiT. Ponadto platformy satelitarne musiałyby udostępnić nie tylko TVP3 Warszawa (jak to ma miejsce obecnie), a wszystkie 16 kanałów regionalnych TVP3.

TVP chce zawładnąć pilotami, dostanie też większe pieniądze. "Idą wybory, a jest tak marnie, że trzeba dosypać"

- Umieszczenie w każdej telewizji pięciu stacji TVP to jest tak, jak drukowano kiedyś książeczkę w wyborach samorządowych i umieszczano na jej pierwszej stronie mało ważną partię - powiedział w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i pose³ Lewicy. Były członek KRRiT (lata 1999-2005) ocenił, że wykonując ten ruch, PiS zyska w wyborach 500 tys. dodatkowych głosów.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas wywiadu Włodzimierz Czarzasty skomentował również decyzję o przyznaniu dodatkowych 700 mln zł dla TVP. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali w zeszłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji finansów o zwiększeniu dofinansowania. Oznacza to, że z państwowej kasy do mediów publicznych popłynie strumień pieniędzy sięgający ok. 2,7 mld zł. - Pieniądze na TVP się znalazły, ponieważ idą wybory, a jest tak marnie, że trzeba dosypać - ocenił w rozmowie z Gazeta.pl Włodzimierz Czarzasty.

TVP na pierwszych pięciu przyciskach. PiS chce przeprogramować piloty do telewizorów

Zgodnie z obowiązującą zasadą "must carry, must offer", w ofercie operatorów płatnej telewizji muszą znajdować się następujące stacje: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Rząd chce zmienić tę listę, usuwając kilka pozycji i wprowadzając nowe. Wtedy pozostanie tylko pięć kanałów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info, a pozostałe stacje po konsultacjach wskazałby przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To oznacza, że stacje TVP obowiązkowo zajmowałyby pierwsze pozycje na dekoderach operatorów płatnej telewizji.

- Cieszę się, że jest w rządzie ustawa o implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, której przyjęcie może sprawić, że wszyscy Państwo będziecie mieli na pilocie na trzecim programie 3. program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał danego ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68. kanale TVP3 Warszawa w Bia³ymstoku w formacie SD. Będzie w HD, właściwy terytorialny na numerze 3. Bardzo liczę, że tak się stanie - mówił w czerwcu 2022 roku ówczesny prezes TVP Jacek Kurski. Zwrócił również uwagę na kwestię zbliżających się wyborów samorządowych. - Informacja lokalna jest bardzo ważna, żeby dotarła do Polaków - stwierdził.

Wiêcej o: