PIP przeprowadzi pilną kontrolę w Sii Polska. Chodzi o pracownika zwolnionego za założenie związku

"Główny Inspektor Pracy wydał Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Warszawie polecenie pilnego przeprowadzenia kontroli w Sii Polska" - przekazał Główny Inspektor Pracy w komunikacie przesłanym posłowi Lewicy Adrianowi Zandbergowi. Firma zwolniła w listopadzie pracownika, który postanowił założyć związek zawodowy.

Firma Sii Polska zwolniła jednego z pracowników za założenie związku zawodowego. "Zwolnienie wręczono poza jakimkolwiek trybem, bez konsultacji ze związkiem, bez odwołania się do jakiegokolwiek artykułu z Kodeksu pracy" - pisała Alternatywa Związkowa.

Grégoire Nitot, prezes firmy napisał w wiadomości do pracownika, datowanej na 25 listopada br., że "Sii nie potrzebuje związku zawodowego", a na koniec dodał: "Jestem pewny, że nie pasujesz do Sii, do naszego ducha i wartości. Jestem pewny, że jesteś kłopotliwy. Mam nadzieję, że wkrótce odejdziesz z Sii".

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

Sii Polska zwolniła związkowca. Będzie pilna kontrola PIP

Poseł Lewicy Adrian Zandberg 29 listopada zwrócił się do Głównego Inspektora Pracy o przeprowadzenie pilnej kontroli w Sii Polska. "Polska jest demokratycznym państwem, szanuje prawo pracowników do zrzeszania się" - wskazał poseł.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Główny Inspektor Pracy przekazał Zandbergowi, że "wydał Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Warszawie polecenie pilnego przeprowadzenia kontroli w Sii Polska". Jak czytamy w wiadomości, którą opublikował w mediach społecznościowych poseł Lewicy, inspektor powiadomi polityka o dokonanych ustaleniach i podjętych działaniach po zakończeniu czynności kontrolnych.

"Prawo pracowników do zrzeszania się jest zagwarantowane w polskiej Konstytucji. Obowiązuje także w firmach należących do podmiotów zagranicznych. Jeśli niektórzy o tym zapominają, dobrze, by przypomniała im o tym PIP" - skomentował Zandberg.

Sii Polska odpowiada na zwolnienie związkowca. "To zniechęca przedsiębiorców do inwestowania"

Prezes Sii Polska tłumaczył później, że zwolnił związkowca za działanie przeciwko firmie.

Niestety zdarza się, że związki zawodowe są zarządzane przez ekstremistów, których działania wymierzone są przeciw przedsiębiorstwom, takim jak Sii. Ich działania źle wpływają na atmosferę, motywują ludzi przeciwko sobie i zagrażają długoterminowej konkurencyjności i stabilności firm. To zniechęca przedsiębiorców do inwestowania i tworzenia miejsc pracy w Polsce

- ocenił Grégoire Nitot.

"Ich działania mają zły wpływ na atmosferę w pracy, motywują ludzi do walki przeciwko sobie i zagrażają konkurencyjności i stabilności firmy. To zniechęca przedsiębiorców do inwestowania i tworzenia w Polsce miejsc pracy" - wskazał prezes firmy Sii Polska.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?
Więcej o: