KPO dla Polski. KE podpisała ustalenia operacyjne

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO.

Pod dokumentem podpis złożył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, a później podpisał się także komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia w Komisji Europejskiej podkreślają, że wraz z podpisaniem ustaleń operacyjnych nie ma już biurokratycznych przeszkód, by Warszawa złożyła wniosek o pierwszą wypłatę z unijnego Funduszu Odbudowy.

Jednak, by pieniądze zostały przekazane, muszą być spełnione tzw. kamienie milowe, czyli konkretne warunki. Sposób ich weryfikacji określają właśnie ustalenia operacyjne liczące kilkaset stron. Co do samych warunków wypłaty, obecnie trwają obecnie rozmowy na linii Warszawa-Bruksela.

KPO dla Polski. Pieniądze popłyną, ale najpierw PiS musi rozwiązać kwestię sądownictwa

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był w Komisji Europejskiej na rozmowach kilka razy w ostatnich tygodniach, a dotyczyły one przede wszystkim kwestii sądownictwa. Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty pieniędzy jest wprowadzenie testu niezależności sędziego zgodnego z unijnymi wymogami. Podczas ostatniej wizyty kilkanaście dni temu minister Szynkowski vel Sęk mówił, że wniosek o płatności zostanie złożony wtedy, kiedy Polska będzie miała pewność, że Komisja go szybko zaakceptuje.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Europoseł PiS Zbigniewa Kuźmiuk mówił w zeszłym tygodniu, że jest nadzieja na przełamanie blokady środków KPO dla Polski. Wskazywał, że negocjacje ministra ds. europejskich z Brukselą idą w dobrym kierunku. - Z komunikatów, które pojawiają się po wizytach ministra w Brukseli, widać, że jest postęp w tych rozmowach, więc jest nadzieja, że być może do końca roku ta blokada polityczna zostanie jednak zdjęta - mówił.

KPO dla Polski to ponad 35 mld euro

Polski Krajowy Plan Odbudowy został zatwierdzony już w połowie czerwca br., ale wypłaty funduszy jeszcze się nie rozpoczęły. Kwestia sądownictwa jest jednym z warunków, które PiS musi spełnić, aby KE odkręciła kurek z pieniędzmi.

Polska ma otrzymać z unijnego Funduszu Odbudowy ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, a reszta to niskooprocentowane pożyczki. KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 "kamienie milowe" oraz wyznaczone cele. Na klimat i zieloną transformację Polska chce wydać 43 procent, czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 procent.

Zobacz wideo Borys: Zakładam, że spowolnienie gospodarcze będzie płytkie
Więcej o: