Babcia plus. Rząd szykuje nowe świadczenie dla seniorów? Media: Tajemniczy zapis w rządowym dokumencie

Program "Babcia plus" jednak zostanie wprowadzony? Według "Faktu" istnieje taka możliwość - miałyby wskazywać na nią zapisy, które znalazły się w przyjętej w listopadzie uchwale "Strategia Demograficzna 2040".

W połowie listopada tego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia polityki publicznej pt. "Strategia Demograficzna 2040", przedłożoną przez ministra rodziny i polityki społecznej. Dokumentowi postanowił przyjrzeć się "Fakt". Jak pisze, "znajduje się tam jeden zapis, który zdaniem ekspertów, otwiera furtkę do wprowadzenia głośnego programu Babcia Plus". Świadczenie zakładałoby wsparcie finansowe dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi między pierwszym a trzecim rokiem życia, co umożliwia rodzicom powrót do pracy.

Zobacz wideo Stuknęło nam 8 mld osób na planecie. Ile więcej ludzi możemy pomieścić? [NextStation]

Babcia plus - rząd jednak szykuje nowe świadczenie?

"Głównym celem Strategii Demograficznej 2040 jest zbliżenie naszego kraju do poziomu dzietności, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń" - podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. "Strategia wskazuje, że dla umożliwienia Polakom zrealizowania ich planów związanych z posiadaniem dzieci, konieczna jest realizacja trzech celów. Chodzi o wzmocnienie rodziny, która jest miejscem przychodzenia dzieci na świat, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci oraz podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym i centralnym" - czytamy. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne (zdjęcie ilustracyjne)Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? Ile wynosi pomoc?

Strategia Demograficzna 2040 - co zakłada?

W opublikowanym wpisie wymienione zostały działania, jakie powinny zostać spełnione zgodnie ze Strategią Demograficzną 2040:

  • wzmocnienie rodziny (zabezpieczenie finansowe rodzin, wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin, wsparcie trwałości rodzin, popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie, wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny);
  • znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci (rozwój form opieki nad dziećmi, rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, poprawa jakości i organizacji edukacji, rozwój opieki zdrowotnej, rozwój infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom);
  • podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk:
  • podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym oraz samorządowym.

"Fakt" zwraca jednak uwagę, że w dokumencie został zawarty także "jeden tajemniczy zapis". Chodzi o "zwiększenie liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem". Zdaniem dra Tomasza Lasockiego, eksperta w zakresie zabezpieczenia społecznego z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego tabloid poprosił o opinię, pod wspomniane hasło można "podciągnąć" wiele reform. Nie wyklucza jednak, że może chodzić o dodatkowe świadczenia dla dziadków.

EmerytKI (zdjęcie ilustracyjne)Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Dla kogo?

Więcej o: