Zerowy VAT na żywność będzie obowiązywał dłużej? Wiceminister mówi o planach rządu

Zerowa stawka VAT na żywność to jeden z elementów wprowadzonej w Polsce tarczy antyinflacyjnej. Temat utrzymania tego zerowego podatku został poruszony na posiedzeniu Sejmu. Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że stawka 0 proc. na żywność ma zostać przedłużona na drugie półrocze 2023, a nie tak jak dotychczas zakładały przepisy - do końca czerwca 2023.

Zerowa stawka VAT została wprowadzona w lutym 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej, która w obecnej formule ma obowiązywać do końca tego roku. Wcześniej produkty te opodatkowane były 5-procentowym VATem.

Zobacz wideo Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać dłużej

Rząd zakładał, że zerowa stawka VAT na artykuły żywnościowe ma obowiązywać do końca czerwca 2023 roku. Jednak jak podaje portal money.pl za PAP, wiceminister finansów Arkadiusz Soboń powiedział, że możliwe jest jej przedłużenie. - Oczywiście przewidujemy także możliwość, że ona [zerowa stawka VAT - red.] będzie kontynuowana, analizując sytuację, tak to też robiliśmy w przypadku tarcz, które szeroko obejmowały obniżkę VAT-u i akcyzy, a także podatku od sprzedaży detalicznej w okresie do końca tego roku. Robiliśmy to w okresach kwartalnych, aby decyzje podejmować na bieżąco - cytuje Sobonia portal.

Zerowy VAT w 2023 roku - nie wszystkie artykuły będą nim nadal objęte

0 proc. stawka VAT ma zastosowanie nie tylko w przypadku artykułów spożywczych. Objęte są nią również takie produkty jak nawozy, środki ochrony roślin, czy podobne środki, które wspomagają produkcję rolniczą. Te jednak tak jak gaz ziemny oraz paliwa silnikowe, od przyszłego roku przestaną być oprocentowane zerowym VATem, o czym informował premier Mateusz Morawiecki na początku listopada 2022 roku. 

Więcej o: