W przyszłym roku czeka nas 250 dni pracujących i 115 dni wolnych. W skład tych drugich wchodzą dni wolne od pracy z powodu świąt państwowych lub religijnych. Zgodnie z ustawą jest to zawsze 13 dni w roku. W związku z tym radzimy, w których dniach najlepiej wziąć urlop w pracy, by mieć dłuższy wypoczynek. Przypominamy, że pracownikom zatrudnionym krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, a zatrudnionym powyżej 10 lat - 26 dni wolnego.
W 2023 roku dni wolne od pracy wypadają w następujących terminach:
Pierwsza okazja do długiego urlopu pojawia się już na samym początku stycznia. Święto Trzech Króli wypada bowiem w piątek, dzięki czemu automatycznie będziemy mieli długi weekend. Jeśli jednak weźmiemy urlop 2, 3, 4 i 5 stycznia, to zyskamy aż dziewięć dni wolnego - do niedzieli 8 stycznia.
Na kolejne korzystne wolne musimy poczekać do kwietnia. Wielkanoc jak zawsze wypada w niedzielę, a więc w dzień ustawowo wolny od pracy. Natomiast jeśli wydłużymy sobie czas wolny o dni sąsiadujące z weekendem i lanym poniedziałkiem - 8 i 11 kwietnia - da nam to w sumie aż pięć dni wolnego.
Następna jest majówka, która w przeciwieństwie do Wielkanocy będzie bardzo sprzyjać dłuższemu wypoczynkowi. Wystarczy wziąć wolne we wtorek 2 maja, by mieć pięciodniowy odpoczynek. 1 maja wypada bowiem w poniedziałek, a 3 maja w środę.
Podobna możliwość będzie w czerwcu. W tym miesiącu także jeden wolny dzień może zapewnić czterodniowy weekend. Boże Ciało wypada bowiem w czwartek 8 czerwca, a to oznacza, że jeśli weźmie się wolne na piątek 9 czerwca, przez cztery dni można nie iść do pracy.
Bardzo podobnie będzie można zrobić w sierpniu. Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada we wtorek 15 sierpnia, a to oznacza, że jeżeli weźmiemy wolny poniedziałek 14 sierpnia, odpoczynek wydłuży się do czterech dni.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Później szansa na wydłużenie wolnego pojawia się dopiero w listopadzie. Wszystkich Świętych wypada w środę 1 listopada, więc jeśli weźmie się dwa dni w przód (2 oraz 3 listopada) lub dwa dni przed (30 oraz 31 października), można wydłużyć sobie wypoczynek aż do pięciu dni. Niestety drugie listopadowe święto - Święto Niepodległości - wypada w sobotę, więc możliwości na wydłużenie weekendu nie ma.
W tym miejscu chcemy jednak przypomnieć, że pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypada właśnie w sobotę.
Boże Narodzenie w 2023 roku wypada w poniedziałek i wtorek, a to oznacza, że automatycznie weekend wydłuża się do czterech dni. Jeśli weźmie się wolne np. na piątek 22 grudnia, można je wydłużyć do pięciu dni. Jeżeli zaś oprócz tego wykorzysta się urlop 27, 28 oraz 29 grudnia, to można mieć odpoczynek aż 10-dniowy, ponieważ Nowy Rok wypada w poniedziałek.