Rewolucja w Turcji. Erdogan zniósł wiek emerytalny i obiecał natychmiastowe przejście na emeryturę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zniósł wymóg dotyczący wieku emerytalnego. To oznacza, że ponad 2 miliony pracowników może natychmiast przejść na emeryturę. Erdogan podjął decyzję sześć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi.

Podczas środowej konferencji prasowej Erdogan przedstawił zmiany w systemie emerytalnym - podaje Agencja Reutera. Turecki prezydent ogłosił zniesienie wieku emerytalnego. Podkreślał, że 2,25 mln osób będzie uprawnionych do natychmiastowego przejścia na emeryturę. W Turcji żyje obecnie 13,9 mln emerytów.

Turcja zmienia wiek emerytalny. Wcześniej wzrosła płaca minimalna

Z nowego rozwiązania skorzystają osoby, które podjęły pracę przed wrześniem 1999 roku, kiedy to zmieniły się przepisy regulujące wymogi emerytalne, i które mają za sobą 20-25 lat pracy zarejestrowanej w tamtejszym systemie ubezpieczeń społecznych. Wcześniej wiek emerytalny w Turcji wynosił 58 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W zeszłym tygodniu rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AK) Erdogana dokonał znaczącej podwyżki płacy minimalnej. W 2023 roku najniższa pensja wyniesie 8506,80 liry (ok. 2000 zł wg. aktualnego kursu walut). To wzrost o 55 proc. względem pensji minimalnej wprowadzonej w czerwcu 2022 roku i wzrost o 100 proc. względem stycznia 2022 roku.

Turcja szykuje się na wybory parlamentarne. Erdogan walczy o głosy

Agencja Reutera zauważa, że podwyżka płacy minimalnej odbywa się "w ramach kampanii mającej na celu odzyskanie poparcia osłabionego przez inflację, spadek kursu lira i gwałtowny spadek poziomu życia".

Grupy pracownicze od kilku lat protestowały przeciwko wymogowi minimalnego wieku, domagając się, aby zamiast tego wprowadzić emerytury stażowe. "Uważa się, że posunięcie to daje impuls Erdoganowi przed kluczowymi wyborami, które mają się odbyć w czerwcu" - pisze Reuters.

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego
Więcej o: