Co dalej z 14. emeryturą? Czy będzie waloryzacja 500 plus? Marlena Maląg rozwiewa wątpliwości

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wypowiedziała się na temat planów budżetowych rządu na przyszły rok. Czy świadczenie 500 plus zostanie poddane waloryzacji? Co z 14. emeryturą?

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że program Rodzina 500 plus zmienił oblicze polskich rodzin. Według polityczki program jest doceniany także za granicą.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Co dalej z 500 plus? Czy świadczenie będzie waloryzowane?

Maląg poinformowała, że w ramach programu Rodzina 500 plus wypłacono ponad 213 miliardów złotych, a świadczenie jest wypłacane co miesiąc na siedem milionów dzieci. Mimo to w rozmowie z TVP1, jak cytuje "Rzeczpospolita", ministerka przyznała, że rząd nie planuje waloryzacji świadczenia. Przypominamy, według październikowego sondażu ponad połowa badanych Polaków uważa, że 500 plus nie powinno zostać podniesione do 800 plus. Świadczenie nie było waloryzowane od 2016 roku i, według ekspertów, by jego wartość była podobna do tej sprzed sześciu lat, powinno obecnie wynosić co najmniej 680 zł.

Podsumowując tegoroczne dokonania ministerka Marlena Maląg poinformowała też, że w 2022 roku uruchomiono program o nazwie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W ramach programu wypłacane jest świadczenie o maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co z 14. emeryturą? Czy "czternastka" zostanie na stałe?

Jak cytuje dziennik, polityczka była pytana na antenie także o to, co rząd przygotował na przyszły rok dla emerytów. - Seniorów czekają zmiany od 1 marca - wówczas następuje waloryzacja rent i emerytur. Minimalny wzrost emerytury będzie o 250 zł, czyli minimalna emerytura będzie wynosiła w Polsce 1588 zł. Powyżej tej kwoty będzie waloryzacja procentowa. Na dziś jest to ok. 14 proc. Ta waloryzacja będzie zależna od tego, jaka będzie średnioroczna inflacja za kończący się rok - mówiła.

Ministerka dodała także, że została podjęta decyzja w sprawie 14. emerytury, która do tej pory była świadczeniem jednorazowym. - Zostaje na stałe, jest decyzja podjęta - zadeklarowała Maląg.

Więcej o: