Podwyżki opłat za prąd. Ceny energii dla odbiorców indywidualnych zamrożone

Po nowym roku ceny energii elektrycznej do określonych limitów zużycia zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. Te limity to: 2 tys. kilowatogodzin dla gospodarstw domowych, 2,6 tys. dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami, a także 3 tys. kilowatogodzin przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Za zużycie energii ponad określone wielkości, sprzedawca energii nie będzie mógł jednak pobrać ceny wyższej niż 693 złote za megawatogodzinę - poinformowała Rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska 

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Dodała, że zostały zamrożone również stawki dystrybucyjne, czyli druga część rachunku, którą płacimy za dostarczenie energii do naszego domu.

Również do takich limitów zużycia. Po ich przekroczeniu będą obowiązywały stawki zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Ich średni wzrost (po przekroczeniu limitów) to ok. 45 procent

- wyjaśniła Agnieszka Głośniewska.

Ze statystyk Urzędu wynika, że zdecydowana większość odbiorców domowych mieści się w ustalonych limitach. W Polsce jest obecnie 15,5 miliona odbiorców w gospodarstwach domowych.

"Według danych pochodzących z zatwierdzanych przez regulatora taryf, średnie zużycie w grupie G w 2021 roku wynosiło 2 tys. kWh" - napisano w komunikacie.

URE wyjaśnia, że przyczyną rosnących od miesięcy cen energii elektrycznej jest niestabilna sytuacja na rynkach surowców - przede wszystkim gazu i węgla. A to przekłada się na wysokie ceny prądu w obrocie hurtowym.

Więcej o: