Gdzie wyrzucić choinkę? Za nieprawidłową segregację odpadów grozi mandat

Czas bożonarodzeniowych drzewek dobiega końca. Gdzie wyrzucić choinkę zgodnie z obowiązującymi zasadami? Za ich złamanie grozi mandat w wysokości 500 zł.

Choinkę, według przyjętych tradycji Kościoła katolickiego, rozbiera się 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Wiele osób traktuje ten dzień jako zakończenie okresu Bożego Narodzenia. Gdzie wyrzucić świąteczne drzewko, kiedy już nie jest ozdobą? Za nie przestrzeganie przepisów związanych z segregacją śmieci strażnik miejski może nałożyć mandat do 500 złotych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Gdzie wyrzucić choinkę? To odpad biodegradowalny

Choinka jest odpadem biodegradowalnym. Aby została odpowiednio przetworzona - na kompost lub biopaliwa - trzeba ją wyrzucić do brązowego kontenera lub worka na odpady bio. Małą można umieścić w pojemniku w całości. Z kolei dużą - należy pociąć na mniejsze części. Jeśli drzewo stało w donicy, plastikowa osłonka powinna trafić do innego, żółtego kosza.

Uwaga! Spalenie choinki w kominku to zły pomysł - do atmosfery trafia wówczas około 4 kg dwutlenku węgla, a ponadto drzewko nie jest odpowiednim materiałem opałowym ze względu na dużą zawartość żywicy.

Ksiądz po kolędzie / zdjęcie ilustracyjneKolęda. Młodzi nie chcą księdza w domu. "Pewnie wyjdę z domu"

Choinka przy osiedlowym śmietniku 

"Choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. Warto dobrze przygotować 'zużyte' drzewko do oddania. Przewiązać sznurkiem lub spakować do worków, otrzymujemy je od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów" - informowały Lasy Państwowe.

Zanim jednak zostawimy drzewko, warto sprawdzić szczegóły wywozu. Zasady odbioru różnią się w zależności od regionu. Harmonogramy są udostępniane na stronach internetowych lokalnych przedsiębiorstw komunalnych.

Bydgoski Orszak Trzech KróliŚwięto Trzech Króli. Czy 6 stycznia 2023 roku jest dniem wolnym od pracy?

Więcej o: