Gdzie wyrzucić choinkę? Za nieprawidłową segregację odpadów grozi mandat

Czas bożonarodzeniowych drzewek dobiega końca. Gdzie wyrzucić choinkę zgodnie z obowiązującymi zasadami? Za ich złamanie grozi mandat w wysokości 500 zł.

Choinkę, według przyjętych tradycji Kościoła katolickiego, rozbiera się 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Wiele osób traktuje ten dzień jako zakończenie okresu Bożego Narodzenia. Gdzie wyrzucić świąteczne drzewko, kiedy już nie jest ozdobą? Za nie przestrzeganie przepisów związanych z segregacją śmieci strażnik miejski może nałożyć mandat do 500 złotych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Gdzie wyrzucić choinkę? To odpad biodegradowalny

Choinka jest odpadem biodegradowalnym. Aby została odpowiednio przetworzona - na kompost lub biopaliwa - trzeba ją wyrzucić do brązowego kontenera lub worka na odpady bio. Małą można umieścić w pojemniku w całości. Z kolei dużą - należy pociąć na mniejsze części. Jeśli drzewo stało w donicy, plastikowa osłonka powinna trafić do innego, żółtego kosza.

Uwaga! Spalenie choinki w kominku to zły pomysł - do atmosfery trafia wówczas około 4 kg dwutlenku węgla, a ponadto drzewko nie jest odpowiednim materiałem opałowym ze względu na dużą zawartość żywicy.

Choinka przy osiedlowym śmietniku 

"Choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. Warto dobrze przygotować 'zużyte' drzewko do oddania. Przewiązać sznurkiem lub spakować do worków, otrzymujemy je od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów" - informowały Lasy Państwowe.

Zanim jednak zostawimy drzewko, warto sprawdzić szczegóły wywozu. Zasady odbioru różnią się w zależności od regionu. Harmonogramy są udostępniane na stronach internetowych lokalnych przedsiębiorstw komunalnych.

Więcej o: