Bezrobocie w Polsce spadło. W Europie lepiej mają się tylko Czechy, ale i tak je doganiamy

Eurostat podał dane na temat bezrobocia w Unii Europejskiej. Polska ma powody do zadowolenia, bo mniejszą stopę bezrobocia mają tylko Czechy. Ponadto zatrudnienie w Polsce w listopadzie znalazło kolejne 5 tys. osób.
Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Eurostat opublikował dane o bezrobociu za listopad. W Polsce bez pracy pozostaje 512 tys. osób. To o 5 tys. mniej niż jeszcze w październiku. Polska utrzymuje stabilną i niską stopę zharmonizowanego bezrobocia - to wynik, który sprawił, że znaleźliśmy się w tym zestawieniu wśród europejskiej czołówki. 

Bezrobocie w Polsce wyższe tylko od tego w Czechach

W całej Unii Europejskiej bez pracy w listopadzie pozostawało niemal 13 mln osób. Średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi 6 proc., a w strefie euro 6,5 proc.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Polska znajduje się zdecydowanie poniżej średniej ze stopą bezrobocia na poziomie 3 proc. (GUS podawał, że w listopadzie było to 5,1 proc.) Taki sam wynik osiągnęli Niemcy. Mniejsze bezrobocie mają tylko Czesi, gdzie stopa wynosi 2,7 proc. To o 0,8 pkt proc. więcej niż w poprzednich miesiącach. 

Sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna, co potwierdzają również dane Eurostatu. Dane te udowadniają też, jak wzorcowo na tle innych krajów UE, Polska poradziła sobie z ochroną miejsc pracy w czasie pandemii i w związku z sytuacją po wybuchu agresji rosyjskiej na Ukrainę. To wspólny sukces: rządu, pracodawców i pracowników

- skomentowała te wyniki ministerka rodziny i pracy Marlena Maląg.

Bezrobocie w Unii Europejskiej. Gdzie jest najgorzej?

Największe bezrobocie jest w Hiszpanii i w Grecji. To jedyne dwa kraje, gdzie stopa bezrobocia jest dwucyfrowa i wynosi odpowiednio 12,4 oraz 11,4 proc. W Grecji bez pracy pozostaje 528 tys. osób, a w Hiszpanii prawie 2,9 mln. Próg miliona bezrobotnych w Unii Europejskiej przekroczyli jeszcze Niemcy (1,317 mln), Francuzi (2,137 mln) oraz Włosi (1,960 mln).

Więcej o: