Gdzie Volkswagen postawi fabrykę za 2 mld euro? W grze pozostały tylko Polska i Słowacja

Volkswagen już niedługo ma podjąć decyzję o tym, gdzie zbuduje nową fabrykę baterii. Inwestycja ma zostać zrealizowana w Polsce lub Słowacji - donosi "Rzeczpospolita". W naszym kraju wyznaczono już dwie potencjalne lokalizacje fabryki.

Volkswagen zapowiadał, że lokalizację kolejnej fabryki poda przed końcem 2022 roku. Tuż przed Bożym Narodzeniem prezes Grupy VW Oliver Blume informował, że decyzja zostanie ogłoszona już niebawem. Na liście krajów, w których firma chce zrealizować inwestycję pozostały tylko Polska i Słowacja - informuje "Rz". 

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Volkswagen może w Polsce postawić fabrykę baterii

Koszt inwestycji szacowany jest na 2 mld euro. Budowa obiektu miałaby ruszyć w 2025 roku i zostać ukończona dwa lata później. Fabryka ma się zajmować produkcją baterii. Wiosną 2021 roku firma ogłosiła, że zbuduje w Europie cztery fabryki baterii. Dotąd wybrano trzy lokalizacje - Hiszpanię, Szwecję oraz Niemcy. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Decyzja na temat tego, czy na lokalizację ostatniej fabryki Volkswagen wybierze Polskę, czy Słowację, ma być uzależniona od źródła energii. Koncern prowadzi bowiem politykę, zgodnie z którą wszystkie fabryki muszą być zasilane z "zielonej" energii. Co ważne, również dostawcy komponentów będą musieli mieć dostęp do takiej energii. 

Ponadto w wyborze lokalizacji istotne będą ceny energii, które w Polsce są wysokie. To właśnie tego miały dotyczyć ostatnie rozmowy między VW a stroną polską

Dwie lokalizacje fabryki VW w Polsce

Z kilku niezależnych, ale też anonimowych źródeł "Rz" dowiedziała się, że jeśli fabryka VW stanie w Polsce, to zostanie zbudowana w okolicach Głogowa albo Jawora. Obie lokalizacje znajdują się w specjalnych strefach ekonomicznych oraz przy autostradzie A4 i drodze ekspresowej S3. 

W Jaworowie zainwestował już Mercedes-Benz. Z kolei w Legnickiej Strefie Ekonomicznej (do której należy Głogów) Volkswagen produkuje już silniki samochodowe w polkowickiej fabryce. 

Więcej o: