Związkowa Alternatywa złożyła zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, po tym, jak prezes Sii Polska Gregoire Nitot dyscyplinarnie zwolnił Krystiana Kosowskiego. Stało się to po tym, jak poinformował on pracodawcę, że zakłada związek zawodowy.
Związkowa Alternatywa, do której należy związek w Sii Polska, zgłosiła tę sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jak informowano, Kosowskiego zwolniono bowiem bez konsultacji ze związkami, co w opinii ZA jest pogwałceniem prawa. Uznano też, że prezes Sii niezgodnie z przepisami utrudniał funkcjonowanie lub założenie organizacji związkowej.
Inspekcja Pracy do Sii weszła 9 grudnia. W dokumencie przekazanym Kosowskiemu PiP przywołał część słów Nitota z maila, za pośrednictwem którego zwolnił on pracownika. Prezes Sii pisał w nim m.in. o utracie zaufania do Kosowskiego, jego działaniu na szkodę spółki i tworzeniu złej atmosfery. Francuz stwierdził również, że w firmie nie są potrzebne związki, ponieważ słucha ona swoich pracowników. Nitot wyjaśniał PiP, że zwolnienie było nacechowanie obiektywnymi przyczynami, związanymi z zachowaniem Kosowskiego, które stanowiły w ocenie pracodawcy ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
W protokole PiP stwierdzono, że prezes Sii rzeczywiście nie skonsultował zwolnienia Kosowskiego ze związkami. W wyjaśnieniu Nitot stwierdził, że jego zdaniem nie było takiej potrzeby, ponieważ organizacja związkowa nie dostarczyła pracodawcy dokumentacji potwierdzającej objęcie Kosowskiego szczególną ochroną. PiP nie zgadza się jednak z tą argumentacją i uważa, że zastosowanie mają tu przepisy, zgodnie z którymi jeśli związek nie wskazał takich osób, to ochrona przysługuje przewodniczącemu związku lub przewodniczącemu komitetu założycielskiego.
PiP zgłosił się więc do ZA z prośbą o wyjaśnienie i przesłanie dokumentów potwierdzających założenie związku w Sii. W związku "z tak ustalonym stanem faktycznym" PiP poinformował, że są przesłanki za tym, by uznać zwolnienie Kosowskiego za niezgodne z prawem. To w konsekwencji doprowadziło do wszczęcia postępowania wyjaśniającego prowadzącego do ukarania "osoby odpowiedzialnej za naruszenie przepisów prawa pracy". Kosowski zostanie poinformowany, gdy sprawa trafi do Sądu Powszechnego.
PiP przypomniał jednak, że nie jest niezgodne z prawem przeszkadzanie w założeniu związku zawodowego, jeśli założyciele sami nie przestrzegają przepisów. Może to mieć miejsce, gdy np. uchwałę o utworzeniu związku podjęła niedostateczna liczba osób.
"Miażdżąca ocena działań Sii Poland przez Państwową Inspekcję Pracy! W odpowiedzi na naszą skargę PIP informuje, że widzi przesłanki do stwierdzenia, że przy zwolnieniu naszego zakładowego lidera, Krystian Kosowski doszło do złamania przepisów Kodeksu pracy i popełnienia wykroczenia przez władze firmy. PIP wskazuje też, że antyzwiązkowe działania Sii Polska mogły wiązać się z popełnieniem przestępstwa. W tej sytuacji nasz związek złoży wniosek do prokuratury przeciwko pracodawcy" - skomentował kontrolę PiP Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy.
Mogłoby się zdawać, że afera w Sii negatywnie wpłynęła na wizerunek firmy. Przedsiębiorstwo stara się jednak bronić i pochwaliło się uzyskaniem certyfikatu Great Place to Work.
"Sii po raz kolejny otrzymało wyróżnienie Great Place to Work® Certified. Oznacza to, że zakwalifikowaliśmy się do grona kandydatów w konkursie na Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2023" - czytamy we wpisie Sii Polska.
Firma tłumaczy też, że certyfikatu się nie kupuje i jest przyznawany na podstawie anonimowych ankiet wśród pracowników. Na stronie greatplacetowork.com znajdziemy informację, że tytuł uzyskują firmy, które w ankiecie Trust Index dla pracowników uzyskały wynik na poziomie 65 proc. Sii Polska ponadto zajęło trzecie miejsce wśród najlepszych pracodawców w Polsce w 2022 roku, za DHL i Cisco.
Niektórzy komentujący piszą, że certyfikaty to tylko płatna reklama, a sami pracownicy odhaczają ankiety ws. oceny miejsca pracy niezgodnie z prawdziwymi odczuciami. Zarzuty dotyczące fałszowania ankiet czy prowadzenia nad nimi nadzoru przez kierownictwo oraz ich małą wiarygodność zgłaszali również użytkownicy forum Quora.
Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca