Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego z nową posadą. Janina Goss w PKN Orlen

Janina Goss została powołana przez Ministra Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, do składu rady nadzorczej PKN Orlen - podała spółka w komunikacie. Tym samym potwierdziły się informacje Jacka Gądka. Według ustaleń dziennikarza Gazeta.pl przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego dostała propozycję wejścia do rady nadzorczej PKN Orlen w listopadzie ubiegłego roku.

"PKN Orlen informuje, że 11 stycznia 2023 r. Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie par. 8 ust. 2 pkt 1 statutu spółki, powołał panią Janinę Goss do składu rady nadzorczej PKN Orlen" - czytamy w komunikacie spółki.

PKN Orlen przekazał, że w kolejnym komunikacie poda informacje o posiadanym przez Janinę Goss wykształceniu, kwalifikacjach i zajmowanych wcześniej stanowiskach, wraz z opisem przebiegu jej pracy zawodowej, a także pozostałe dane wymagane przez rozporządzenie Ministra Finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Janina Goss członkiem rady nadzorczej PKN Orlen

O tym, że Janina Goss dostała propozycję wejścia do rady nadzorczej PKN Orlen, informowaliśmy w listopadzie 2022 roku. Jacek Gądek, dziennikarz naszego portalu pisał wówczas, że Goss odmawiała wejścia do rady nadzorczej paliwowego giganta, bo nie chciała rezygnować z pracy w radzie PGE (Janina Goss zasiada również w radzie nadzorczej Banku Ochrony Środowiska - red.). Teoretycznie teraz Goss powinna odejść z obu stanowisk.

Zobacz wideo Stawka vat do góry, ceny paliw bez zmian. "Przepłacaliśmy od jesieni"

"Prawo - uchwalone zresztą głosami PiS - zabrania bowiem zasiadać w więcej niż jednej radzie spółek Skarbu Państwa, tymczasem Goss jest w aż dwóch. Wedle opinii prawnych, cytowanych tak przez Gazeta.pl, jak i "Gazetę Wyborczą", już to można uznać za złamanie prawa. Z racji zasiadania w radach BOŚ i PGE Goss do 2021 r. zarobiła ponad milion złotych" - pisał Gądek.

Informatorzy z obozu PiS, z którymi rozmawiał Jacek Gądek interpretowali próbę wciśnięcia Goss do rady nadzorczej PKN Orlen jako przejaw słabszego zaufania Nowogrodzkiej do prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Kim jest Janina Goss?

Janina Goss jest jedną z najbardziej zaufanych osób prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "W PiS obowiązuje zasada, że kto z 'panią Janeczką' wojuje, ten od prezesa ginie. Jest ogromnie wpływowa i absolutnie lojalna wobec Jarosława Kaczyńskiego. Dobrze znała się też z matką braci - Jadwigą Kaczyńską. Pożyczała prezesowi 200 tys. zł, by miał za co zapewnić chorej wówczas matce opiekę pielęgniarską. W Łodzi niepodzielnie rządzi PiS-em. Z zamiłowania jest zielarką. Regularnie dostarcza obiady i smakołyki prezesowi PiS i ma nieograniczony do niego dostęp" - opisuje Goss w swoim tekście Jacek Gądek. 

Więcej o: