Twój pojazd poniosł straty przez dziury w drogach? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o zwrot kosztów naprawy

Problemy na drogach nie zawsze pochodzą z winy kierowców. Dziury czy inne niedoskonałości potrafią skutecznie doprowadzić do szkody kierowcy. W dobie rozwijającej się technologii środków transportu często korzystamy nie tylko z samochodów, ale i rowerów czy hulajnóg elektrycznych. Sprawdź, czy przysługuje ci odszkodowanie w sytuacjach, gdy twój pojazd zawiedzie z winy zarządcy dróg.

Podróżując po drogach, warto mieć świadomość, jakie zagrożenia nosi ze sobą nieodpowiedzialna jazda. Inną kwestią jednak pozostają nierówności na drogach, za które kierowca nie odpowiada. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze zadania zarządcy dróg.

Za co odpowiedzialny jest zarządca dróg?

Serwis auto-swiat.pl przywołuje zadania, które obowiązują na przywołanym stanowisku.

Przede wszystkim droga musi być utrzymana w takim stanie, by jazda po niej nie powodowała uszkodzeń zarówno samochodów, jak i innych pojazdów. Priorytetem w tej kwestii jest bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Co także ważne stawianie znaków ostrzegawczych, informujących o złym stanie drogi, nie sprawia, że zarządca uniknie odpowiedzialności za szkody. Ponosi on również winę za zaniechanie niezbędnych remontów. Dyskusyjnym przypadkiem pozostaje jednak kwestia odpowiedzialności za szkody spowodowane przez przedmioty na drodze. Nie w każdym przypadku zarządca odpowiada za ich obecność.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zarządca dróg - kto pełni tę funkcję?

Jak można wyczytać na stronie gov.pl, zarządcą dróg krajowych jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Drogi wojewódzkie nadzorują zarządy poszczególnych województw, drogi powiatowe - zarządy powiatów. W przypadku dróg gminnych zarządcami są wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Warto zaznaczyć jednak, że za wszystkie drogi publiczne (poza autostradami i drogami ekspresowymi), które leżą na granicach miasta na prawach powiatu, odpowiedzialność ponosi prezydent danego miasta.

W tych przypadkach można starać się o odszkodowanie

Przywołana strona auto-swiat.pl podaje przykłady sytuacji, podczas których możemy starać się o odszkodowanie. Jednym z nich jest chociażby najechanie na dziurę na drodze, wskutek czego z opony w naszym samochodzie może zejść powietrze. Pojawia się wówczas także ryzyko uszkodzenia felgi. 

Innym przykładem jest bliźniacza sytuacja, do której dochodzi podczas jazdy rowerem. Dziury w drodze mogą okazać się w tej sytuacji niezwykle niebezpieczne, a zatem skutkować ciężkimi kontuzjami. 

W takich przypadkach możliwe odszkodowanie mogłoby pokryć koszty naprawy pojazdu oraz transportu. Można także liczyć na zadośćuczynienie (np. za wyrządzone obrażenia fizyczne).

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Możliwe odszkodowanie a ubezpieczenie zarządcy dróg

Niektórzy zarządcy dróg w istocie biorą ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności prawnej. Co w takiej sytuacji mamy uczynić? Nasze roszczenia powinny być kierowane właśnie do ubezpieczyciela zarządcy ze względu na fakt, że zarządca właśnie do niego nas skieruje. Przy wielkich szkodach możemy umówić się z rzeczoznawcą ubezpieczyciela, by dokonać oględzin samochodu. Przy mniejszych natomiast w wielu przypadkach wystarczy zrobić zdjęcie, a także załączyć do niego oświadczenie poszkodowanego.

Więcej o: