Nowy podatek od mieszkań, jak można go nie płacić. Ekspert wyjaśnia: Im większa rodzina, tym łatwiej

Nowy podatek od mieszkań, który zapowiada rząd, jest łatwy do uniknięcia. - Jeśli Kowalski posiada już pięć lokali i chce kupić szósty, może przed transakcją darować jedną nieruchomość komuś z rodziny. Nie zapłaci nowego podatku, bo będzie kupować piąte, a nie szóste mieszkanie - wskazał doradca podatkowy Paweł Toński w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Ocenił, że "im większa rodzina, tym łatwiej uchronić się przed nową daniną".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało w środę, że skierowało do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych. Resort powiadomił, że właściciel (w tym współwłaściciel) posiadający co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupił w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcący kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mógł nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok. Te ograniczenia nie będą mieć zastosowania do przypadków dziedziczenia, darowizn, wyroków sądowych ani egzekucji zobowiązań.

Podatek od nieruchomości 2022. O ile wzrośnie. Kto zapłaci najwięcej? - zdjęcie ilustracyjneNieruchomości. Morawiecki zapowiada nowy podatek. Eksperci komentują

Nowy podatek od mieszkań - jak uniknąć? Ekspert: Wystarczy darować jedną nieruchomość komuś z rodziny

Potwierdziły się również wcześniejsze doniesienia dotyczące sposobu naliczania nowej daniny. Ministerstwo Rozwoju ujawniło, że stawka PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) wyniesie 6 proc.

Paweł Toński, doradca podatkowy, partner zarządzający odpowiedzialny za zespół nieruchomości w CRIDO wskazuje, jak można uniknąć nowego podatku od mieszkań. - Jeśli pan Kowalski kupi dwa mieszkania, jego syn też dwa i jego córka również, to dodatkowy PCC żadnemu z nich nie grozi - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ekspert zauważył, że rządowy limit pięciu mieszkań będzie dotyczył jednej osoby fizycznej. - Jeśli więc pan Kowalski posiada już pięć lokali i chce kupić szósty, może przed transakcją darować jedną nieruchomość komuś z rodziny. I nie zapłaci nowego podatku, bo będzie kupować piąte, a nie szóste mieszkanie - wyjaśnił Toński. Jak podkreślił: - Kowalskiemu kupującemu mieszkania łatwo będzie uchronić się przed nową daniną. Tym łatwiej, im większą ma rodzinę.

Z kolei Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton zwróciła uwagę, że nowy podatek od mieszkań nie będzie dotyczył domów jednorodzinnych.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologiiNieruchomości i "podatek 5 plus". Buda komentuje zapowiedzi premiera

Nowy podatek od mieszkań uderzy w wynajmujących

Podatek PCC ma wynieść 6 proc. - niezależnie od tego, czy mieszkanie spełniające kryteria ustawy zostanie kupione na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Rząd zapewnia, że nowa danina ma ułatwić dostęp do mieszkań. Eksperci są jednak innego zdania.

- Nałożenie podatku na fundusze, które setkami kupują mieszkania, może się spodobać elektoratowi. Bo wielu Polaków uważa, że masowe kupno mieszkań, zmniejszając podaż, podnosi ich ceny. Z pewnością przyniesie też większe wpływy do budżetu - ocenił w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Kuczyński, analityk Xelion.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Z drugiej jednak strony są Polacy, którzy swojej szansy na mieszkanie nie szukają w kupnie, a w wynajmie. Tak jak w Niemczech, gdzie blisko 60 proc. Polaków żyje w wynajętych mieszkaniach - dodał.

Józef WojciechowskiDomy na raty bez banków? Miliarder ujawnił nowy pomysł

Zdaniem ekonomisty nowy podatek od mieszkań może wpłynąć na cenę wynajmu. - Fundusze opodatkowanie wliczą w koszt kupna mieszkania, co podniesie czynsz wynajmu. A kupują nie po to, żeby sprzedać drożej tylko po to, żeby przez 30 lat wynajmować z minimalną marżą. Tak więc rząd niewiele pomoże kupującym mieszkania, ale zaszkodzi wynajmującym - tłumaczy Piotr Kuczyński.

Podobnego zdania jest Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics. - Pomysły na nałożenie dodatkowego opodatkowania na osoby i firmy kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych to prosta droga do podwyżki stawek najmu na rynku - powiedział dla Gazeta.pl. Jego zdaniem, gdy inwestorzy zaczną doliczać do zakupu 6 proc. podatku, podniosą czynsze, by zachować rentowność.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Zobacz wideo Czeka nas spadek cen mieszkań? Dr Czerniak: Tak, ale nie będzie to duży spadek
Więcej o: