Niemiecki koncern Rheinmetall: Moglibyśmy przekazać Ukrainie 139 Leopardów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć Ukrainie w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Producent zastrzegł, że niektóre musiałyby najpierw zostać przywrócone do używalności, co może potrwać kilkanaście miesięcy.

Obecnie koncern Rheinmetall przygotowuje 22 Leopardy 2A4, które zimą mogłyby zostać bezpośrednio przekazane Ukrainie. "Remont konserwacyjny tych czołgów zajmie niespełna rok" - poinformował jeden z rzeczników nadreńskiej firmy.

Zobacz wideo Zalewski: Rozumiałem Niemcy na samym początku wojny, dziś nie rozumiem, czemu tak się zachowują

Wcześniej szef zarządu Rheinmetall powiedział tygodnikowi "Stern", że szybsza finalizacja renowacji tych czołgów jest mało prawdopodobna."Niektóre z nich stały ponad 10 lat z otwartym włazem, a wewnątrz są porośnięte pleśnią - przyznał Armin Papperger.

Lepiej przebiega remont 29 czołgów Leopard 2, które mają trafić do państw wschodniej flanki NATO w ramach tak zwanej "wymiany okrężnej". Najpóźniej wiosną mają zostać przywrócone do używalności. Już w kwietniu zeszłego roku firma Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Olafa Scholza o dostawę 88 czołgów Leopard 1A5, który do dziś nie został rozpatrzony. W sumie chodzi więc o 139 wozów.

We wtorek szef MON Boris Pistorius powiedział, że partnerzy posiadający te czołgi mogą już rozpocząć szkolenia ukraińskich żołnierzy z ich obsługi. Do tej pory Berlin nie zezwolił ani na wysłanie Leopardów z własnych zasobów, ani na ich eksport z innych krajów.

Niemcy dadzą Polsce zgodę na wysłanie Leopardów. Jeszcze w tym tygodniu

Niemcy jeszcze w tym tygodniu wydadzą zgodę na wysłanie przez Polskę do Ukrainy czołgów Leopard - wynika z ustaleń Bloomberga. Jak podano, decyzja w tej sprawie ma zostać wydana jeszcze w tym tygodniu. Takie informacje portalowi przekazała osoba zaznajomiona ze sprawą.

Polska wystąpiła do Niemiec z wnioskiem o zezwolenie na przekazanie czołgów Ukraińcom we wtorek 24 stycznia. Wniosek dotarł do Berlina, a niemiecki rząd zapewnił, że odpowiedź nadejdzie w trybie pilnym. 

Przypomnijmy, zgodnie z umową zakupową Polska potrzebuje zgody Berlina na przekazanie Leopardów Kijowowi, gdyż czołgi zostały wyprodukowane w Niemczech.

Więcej o: