Waloryzacja rent i emerytur. Wzrost świadczeń ma być "rekordowy". Wiemy, o jakie kwoty chodzi

Koszt waloryzacji rent i emerytur w 2023 roku przekroczy 40 mld zł - przekazała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z kolei ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że "wszystko wskazuje na to", iż waloryzacja wyniesie 14,8 proc.

Ministerka rodziny Marlena Maląg i prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska na czwartkowej konferencji prasowej mówiły między innymi o tegorocznej waloryzacji rent i emerytur. Szefowa resortu rodziny wyjaśniła, że wzrost emerytur i rent w 2023 roku najprawdopodobniej będzie rekordowy.

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Dokładny wskaźnik poznamy, gdy GUS poda dane

Jak mówiła Marlena Maląg, po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika inflacji w 2022 roku "wszystko wskazuje na to", że waloryzacja będzie na poziomie 14,8 proc. Dodała jednak, że ostateczna wartość wskaźnika zostanie ogłoszona w lutym.

- Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę - podkreślała szefowa MRiPS.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecna na konferencji prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska dodała z kolei, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany, gdy GUS poda wzrost wynagrodzeń za 2022 rok - Ten drugi wskaźnik najprawdopodobniej będzie obojętny, dlatego że tam nie ma tego wzrostu, czyli pewnie będzie zero - wskazała. Szefowa ZUS przekazała również, że koszt tegorocznej waloryzacji przekroczy 40 mld zł.

Emerytury i renty 2023. Jak wzrosną świadczenia?

Minimalna emerytura w 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto (1445,49 zł netto). Dokładnie tyle samo wyniosą przyszłoroczne "trzynastki", które będą wypłacane w kwietniu. Waloryzowane mają być także renty. Świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i socjalna w przyszłym roku również wyniosą 1588,44 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł brutto. Z kolei świadczenie przedemerytalne wyniesie 1600,70 zł brutto.

Waloryzacja kwotowa będzie dotyczyć wszystkich seniorów, którzy otrzymują do 1812 zł brutto emerytury. Natomiast powyżej tej kwoty, świadczenia będą rosły procentowo. Warto jednak podkreślić, że waloryzacja procentowa będzie dotyczyła również emerytur poniżej 1338,44 zł.

Z kolei "czternastki", które mają być wypłacane w sierpniu i wrześniu, w pełnej kwocie otrzymają seniorzy, których emerytura nie przekroczy 2900 zł brutto. Im wyższe będą emerytury, tym niższa będzie 14. emerytura - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu
Więcej o: