Ruszyła zbiórka na ratowanie Fabryki Porcelany "Krzysztof" przed likwidacją. "Akt rozpaczy"

Trwa zbiórka pieniędzy na ratowanie Fabryki Porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu, która z powodu horrendalnej podwyżki cen gazu ogłosiła likwidację. Polacy zrzucają się, by zakład przetrwał i kupują jego wyroby przez sklep internetowy, który padł przez ogromną liczbę zamówień.

Fabryka Porcelany "Krzysztof" została założona w 1831 roku, ale nie przetrwała drastycznej podwyżki ceny gazu, która wyniosła aż 900 proc. Przedsiębiorstwo ogłosiło najpierw grupowe zwolnienia, a następnie podjęło decyzję o likwidacji.

Wałbrzych. Fabryka Porcelany "Krzysztof" nie upadnie? Ruszyła zbiórka

Polacy nie chcą się pogodzić z upadkiem wałbrzyskiej fabryki porcelany i uruchomili zbiórkę. "Cel tej zbiórki jest jeden - pomoc w przetrwaniu i niedopuszczenie do zamknięcia Fabryki Porcelany 'Krzysztof' w Wałbrzychu, której na skutek zawirowań ekonomicznych i zbyt wysokich cen gazu, grozi bankructwo" - napisał organizator zbiórki w serwisie Zrzutka.pl.

"Mimo usilnych starań ze strony zarządzających fabryką, jak i pana prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, mających na celu obronę przed bankructwem i w konsekwencji zniknięciem jednej z najcenniejszych manufaktur porcelany w Polsce, los fabryki jest zagrożony!" - czytamy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Organizator zbiórki chce zebrać 2 mln złotych. "Zbiórka ta jest organizowana oddolnie i należy ją uważać jako wypowiedzenie aktu niezgody na to, by tak szacowny i ceniony zakład i najstarsza fabryka produkująca porcelanę w Polsce od 200 lat, znikła bezpowrotnie!" - podkreślił. Zapowiedział również, że cała zgromadzona suma ze zbiórki zostanie przekazana na wskazane konto Fabryki Porcelany "Krzysztof".

Czy możemy jako Polacy zgodzić się na zamknięcie takiego miejsca o takiej tradycji, miejsca, które dla Wałbrzycha i całego regionu jest dumą? Nie! Zbiórka ta jest aktem rozpaczy, ale i także aktem wielkiej nadziei na to, że jeszcze nie jest za późno

- napisał organizator zbiórki.

W piątek o godz. 19:00 inicjatywa zebrała kwotę 18 653 zł. Do końca zbiórki, którą dotychczas wsparło 425 osób, pozostało 19 dni.

Wałbrzych. Sklep internetowy Fabryki Porcelany "Krzysztof" oblężony przez klientów

Po ogłoszeniu likwidacji, sklep firmowy Porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu zorganizował wyprzedaż towaru i przeżywał prawdziwe oblężenie - na zakupy przyjeżdżali nie tylko mieszkańcy Wałbrzycha i całego Dolnego Śląska w ogóle, ale też z innych regionów Polski. Natomiast sklep internetowy padł z powodu ogromnej liczby zamówień.

"Sklep internetowy zostanie uruchomiony w możliwie jak najkrótszym terminie. Aktualnie realizujemy wszystkie państwa zamówienia, które wpłynęły w ogromnie dużej ilości, za co ogromnie dziękujemy. Dziękujemy za zrozumienie, cierpliwość i wszystkie dobre słowa" - pisali 24 stycznia pracownicy fabryki.

Zobacz wideo Kotecki: Potrzebna jest bardzo silna i szybka transformacja energetyczna w Europie
Więcej o: