WHO publikuje nową listę leków, które kraje powinny gromadzić na wypadek zagrożenia radiologicznego

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała zaktualizowaną listę leków, które powinny być gromadzone przez kraje na wypadek zagrożenia radiologicznego i nuklearnego. Autorzy nowej wersji wzięli pod uwagę nowe substancje, które powstały dzięki rozwojowi medycyny w ostatnich latach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w piątek po raz pierwszy od 2007 roku zaktualizowała listę leków zalecanych na wypadek zdarzeń radiacyjnych i jądrowych. Maria Neira, dyrektorka Departamentu Zdrowia Publicznego i Środowiska WHO, powiedziała, że ważne jest, aby kraje i ich rządy miały "gotowe zapasy leków ratujących życie, które zmniejszą ryzyko spowodowane promieniowaniem".

WHO. Nowa lista leków na wypadek zagrożenia radiologicznego

Chodzi o zbieranie takich leków, które albo zapobiegną narażeniu na promieniowanie, albo je zredukują lub też będą służyć do leczenia obrażeń, jeśli już do takiego wystawienia na promieniowanie dojdzie - podaje WHO. 

- W nagłych wypadkach ludzie mogą być narażeni na promieniowanie w dawkach od znikomych do zagrażających życiu - powiedziała Neira. - Rządy muszą wówczas szybko udostępnić leki potrzebującym - dodała.

Zobacz wideo Płk Łukasiewicz: Użycie broni nuklearnej jest mało prawdopodobne

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak postępować na wypadek zagrożenia promieniowaniem?

"Według corocznych sprawozdań składanych do Sekretariatu WHO, wielu krajom nadal brakuje podstawowych elementów gotowości na zdarzenia radiacyjne" - czytamy w komunikacie organizacji. 

Typowy zapas na wypadek zagrożenia promieniowaniem będzie obejmował następujące leki:

  • Jod stabilny, podawany w celu zapobiegania lub zmniejszania narażenia tarczycy na jod radioaktywny;
  • środki stosowane w celu usunięcia radioaktywnego cezu z organizmu oraz wapń-/cynk-DTPA stosowany w leczeniu skażenia wewnętrznego radionuklidami transuranowymi;
  • cytokiny stosowane w celu złagodzenia uszkodzeń szpiku kostnego, w przypadku ostrego zespołu popromiennego (ARS); 
  • inne leki stosowane w leczeniu wymiotów, biegunki i zakażeń.

Publikacja WHO nie dotyczy żadnego konkretnego aktualnego zdarzenia. Organizacja wyjaśnia, że lista dotyczy scenariuszy takich jak potencjalne "awarie radiologiczne lub jądrowe w elektrowniach jądrowych, placówkach medycznych lub badawczych albo wypadki podczas transportu materiałów promieniotwórczych, a także celowe użycie materiałów promieniotwórczych w złych zamiarach". 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dorzuć się do naszej skarbonki!



Więcej o: