Rozliczenie PIT 2022. Terminy, Twój e-PIT, kiedy zwrot podatku? Wyjaśniamy

Mikołaj Fidziński
Zbliża się okres rozliczeń podatkowych za 2022 r. Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT dostępne będą wstępnie rozliczone zeznania, ale tylko niektóre. Czas na złożenie jest do 2 maja. Kto się do tego czasu nie wyrobi, tego rozliczenie z aplikacji Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowane. Ale lepiej "ogarnąć" to wcześniej samodzielnie. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Kto rozliczy się dzięki aplikacji Twój e-PIT, kto musi to zrobić samodzielnie?

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, z usługi Twój e-PIT skorzystają podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-37 lub PIT-38 (wykazując przychody z umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło lub przychodów kapitałowych) oraz rozliczający się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą.

Słowem - mimo zapowiedzi jeszcze sprzed lat, m.in. przedsiębiorcy wciąż muszą rozliczyć się samodzielnie.

Kiedy może rozliczenie będzie dostępne w aplikacji Twój e-PIT?

Rozliczenie będzie dostępne od 15 lutego. Oczywiście jednak można zeznanie podatkowe za 2022 r. złożyć w formie papierowej albo poprzez formularz interaktywny w e-urzędzie skarbowym.

Co ważne, jeśli nie korzystamy z usługi Twój e-PIT, nie musimy udostępnionego tam zeznania odrzucać ani robić z nim cokolwiek innego.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Do kiedy trzeba złożyć PIT?

Czas na rozliczenie PIT za 2022 r. jest do 2 maja br. Ta data obowiązuje - to nowość - także ryczałtowców (rozliczających się na formularzu PIT-28). W poprzednich latach musieli się oni rozliczyć ze skarbówką do końca lutego.

Zeznania w usłudze Twój e-PIT akceptowane automatycznie? Nie wszystkie i uwaga na ulgi!

Co ważne, zeznania z usługi Twój e-PIT (poza PIT-28 i PIT-36) są akceptowane automatycznie. Oznacza to, że jeśli ktoś nie zaakceptuje do 2 maja rozliczenia, system zrobi to za niego.

Z jednej strony - to dobrze, bo tym samym spełniony zostanie obowiązek złożenia zeznania. Z drugiej - często lepiej to zrobić samodzielnie, bo system nie doliczy ulg, o których nie wie (choćby z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację czy wpłaconych darowizn czy środków na IKZE w 2022 r.).

Ponadto zeznanie domyślnie jest wypełnione indywidualnie dla każdego podatnika, tymczasem być może korzystniejsze okaże się rozliczenie wspólnie z małżonkiem albo dzieckiem. Można to zrobić w Twój e-PIT, ale nie dzieje się to automatycznie!

Również jeśli komuś w 2022 r. urodziło się dziecko i przysługuje mu z tego tytułu ulga na dziecko, to trzeba uzupełnić to w aplikacji Twój e-PIT samodzielnie. System wie tylko o tych dzieciach, które były wykazane w zeznaniu podatkowym sprzed roku.

W ramach aplikacji Twój e-PIT można złożyć także korektę zeznania podatkowego.

Kiedy dostanę zwrot podatku?

Korzystając z usługi Twój e-PIT, podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni (a dla osób z Kartą Dużej Rodziny 30 dni). Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że urzędy skarbowe starają się, aby ten termin był jak najkrótszy. 

Składając PIT w formie tradycyjnej, na zwrot podatku będziemy czekać maksymalnie trzy miesiące.

Do kiedy trzeba dopłacić podatek?

Jeśli ktoś musi dopłacić podatek, to powinien to zrobić do 2 maja br. A co się dzieje, jeśli podatnik nie zaloguje się do usługi Twój e-PIT i jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane, a będzie z niego wynikała konieczność dopłaty podatku? Wówczas urząd skarbowy w ciągu miesiąca skontaktuje się z takim nieszczęśnikiem. Ten będzie miał potem siedem dni na zapłatę bez odsetek.

Jak to jest z podatkiem hipotetycznym?

De facto rozliczenie PIT za 2022 r. będzie sporządzane według dwóch porządków prawnych. Domyślnie będziemy wypełniać PIT-y na aktualnych zasadach, obowiązujących od lipca 2022 r. Takie też rozliczenie będzie dostępne w aplikacji Twój e-PIT.

Równocześnie jednak Krajowa Administracja Skarbowa będzie dla każdego wyliczała tzw. podatek hipotetyczny, czyli według zasad z pierwszej połowy 2022 r. (dolna stawka PIT 17 proc., ulga dla klasy średniej itd.). Jeśli podatek hipotetyczny okaże się niższy niż ten wykazany przez podatnika w zeznaniu, podatnik otrzyma zwrot różnicy. Według Ministerstwa Finansów taka sytuacja będzie dotyczyła tylko około jednego podatnika na tysiąc.

Oczywiście w tekście przedstawiliśmy tylko kilka najważniejszych informacji o rozliczeniach PIT za 2022 r. Znacznie bardziej kompleksowe informacje dostępne są choćby w Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Zobacz wideo Jakie są ceny w Chorwacji po przyjęciu euro?

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Więcej o: