Sejm uderza w zbiórki publiczne. Darowizny zostaną objęte podatkiem? "Zła zmiana"

Darowizny od wielu obcych osób na kwotę powyżej 54 180 zł zostaną objęte podatkiem od spadków i darowizn - wynika z poprawki, którą przegłosowano w Sejmie. Proponowane zmiany uderzają w zbiórki publiczne i crowdfundingowe. "To zła zmiana" - oceniła Małgorzata Samborska z firmy doradczej Grant Thornton.

Darowizny, w zależności od kwoty i osoby, która zostanie obdarowana, mogą być opodatkowane. Jeżeli darowiznę otrzymuje osoba z tzw. I grupy podatkowej (m.in. małżonek, syn, córka, wnuk), limit wynosi 10 434 zł. W II grupie podatkowej (m.in. rodzeństwo, siostrzeniec, wujostwo) limit wynosi 7878 zł, a w III grupie (wszystkie inne osoby) - 5308 zł. Więcej o darowiznach pisaliśmy tutaj: Darowizna od rodziców i innych bliskich. Kiedy trzeba zapłacić podatek? Niewiedza może sporo kosztować.

Darowizny - nadchodzą ważne zmiany. Uderzą w zbiórki publiczne i crowdfundingowe

Sejm przyjął poprawkę, która zwiększa te limity. Dla I grupy podatkowej kwota ma wzrosnąć do 36 120 zł, dla II grupy do 27 090 zł, a dla III grupy - do 18 060 zł. Jednak to nie koniec zmian.

Jak czytamy w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, podwyższone limity mają dotyczyć nie tylko darowizn od każdego pojedynczego darczyńcy, lecz także darowizn od wielu osób.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z projektu ustawy wynika, że darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 108 360 zł, 81 270 zł lub 54 180 zł (w zależności od grupy podatkowej) zostaną opodatkowane. Proponowane zmiany, które zostały przyjęte przez Sejm i którymi zajmie się Senat, uderzają w zbiórki publiczne i crowdfundingowe. "To zła zmiana" - oceniła Małgorzata Samborska z firmy doradczej Grant Thornton.

Darowizny. Kto zapłaci podatki?

- Osoby, które prowadzą streaming w internecie i rozliczają tak jak darowizny różne drobne wpłaty, nazywane tipami, donacjami, donejtami itp., przez nowe przepisy mogą wpaść w pułapkę - zauważył dr Wojciech Piwowarczyk, radca prawny z Kancelarii BIS LAW w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". - Muszę natomiast zaznaczyć, że bardzo często traktowanie takich wpłat jako darowizn jest nieprawidłowe - dodał. Darowizna polega na tym, że darczyńca nie otrzymuje od obdarowanego nic w zamian.

Zarobki osiągane na platformie Twitch nie są darowizną, a prowizją od sprzedaży treści cyfrowych. Takie przychody trzeba rozliczyć podatkowo i przepisy o darowiźnie nie mają tu nic do rzeczy. Co się tyczy platform ułatwiających prowadzenie zbiórek czy finansowania społecznościowego (crowdfunding), to jest ich wiele i w różny sposób traktują one wpłaty od użytkowników. Zrzutka.pl działa jak platforma umożliwiająca prowadzenie zbiórek crowdfundingowych i w jej przypadku przepisy o darowiźnie faktycznie mogą mieć zastosowanie. [...] Z kolei w serwisie Patronite użytkownik w zamian za wpłatę zazwyczaj otrzymuje dostęp do określonych treści. W takich przypadkach nie można mówić o darowiznach

- wyjaśnił dr Piwowarczyk.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę
Więcej o: