Darowizna od rodziców i innych bliskich. Kiedy trzeba zapłacić podatek? Niewiedza może sporo kosztować

Kwota wolna od spadków i darowizn wzrosła w 2022 roku, a wkrótce wzrosnąć może ponownie. To, czy musimy odprowadzić daninę do fiskusa i w jakiej wysokości, zależy od tzw. grupy podatkowej. Ale nie tylko. Kiedy więc trzeba zapłacić podatek?

Darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku od darowizn. Diabeł, jak zwykle, tkwi jednak w szczegółach. Wszystko zależy więc od tego, kto dokładnie dokonuje darowizny, jaka jest jej wartość oraz to, czy darowizny nie otrzymaliśmy już wcześniej. 

Darowizna od rodziców. Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Podatnik ma prawo korzystać z określonych kwot wolnych od podatku. Obdarowani nie muszą płacić podatku, jeśli wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej wynikającej z grupy podatkowej. 

Kwota wolna od podatku. Grupy podatkowe

Kwoty wolne od podatku zostały zaktualizowane w październiku 2022 roku. Przedstawiają się następująco:

 • Grupa 1. Należą do niej: małżonek, zstępni (tj. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (tj. ojciec, matka, dziadek, babcia), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie.
  Kwota wolna od podatku to: 10 434 zł
 • Grupa 2. Należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych.
  Kwota wolna to: 7 878 zł
 • Grupa 3. Najliczniejsza, bo należą do niej wszyscy inni.
  Kwota wolna to: 5 308 zł

Podatek od darowizny. Trzeba je sumować

Kiedy jesteśmy obdarowywani częściej przez tę samą osobę, wówczas wartość darowizny rozpatruje się łącznie za okres pięciu lat.

Oznacza to, że wszystkie datki otrzymane od jednej osoby w ciągu pięciu lat będą stanowiły podstawę do opodatkowania.

Zobacz wideo Agata Młynarska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

Grupa 0. Limitów nie ma, ale musisz powiadomić skarbówkę

W grupie pierwszej wyróżnia się jeszcze jedną, wyjątkową grupę 0. Jest bardzo wąska, bo należą do niej: małżonek, syn, córka, wnuk, prawnuk, matka, ojciec, dziadek i babcia, a także rodzeństwo, ojczym, macocha i pasierb.

W przypadku darowizn w ramach tej grupy podatkowej można się cieszyć zwolnieniem z opodatkowania wszystkich darowizn bez względu na wartość.

Ale tu istotne zastrzeżenie. By móc skorzystać ze zwolnienia od podatku, musimy powiadomić urząd skarbowy. W praktyce ojciec może podarować córce 200 tys. zł, mieszkanie warte pół miliona, samochód za kilkadziesiąt tysięcy. Podatku od tego nie trzeba odprowadzać pod warunkiem, że sami przyznamy się skarbówce w odpowiedniej deklaracji. 

Możliwe zmiany. Sejm podnosi kwoty wolne od podatków

Kwoty wolne mogą jednak już wkrótce ulec zwiększeniu. W czwartek Sejm przegłosował bowiem poprawkę, w myśl której:

 • w ramach I grupy kwota wolna wzrośnie do 36 120 zł (obecnie 10 434 zł),
 • w ramach II grupy kwota wolna wzrośnie do 27 090 zł (obecnie 7 878 zł),
 • w ramach III grupy kwota wolna wzrośnie do 18 060 zł (obecnie 5 308 zł). 

W momencie pisania tego tekstu przepisy te nie są jeszcze przyjęte, prace nad nimi wciąż trwają. 

Warto pamiętać, że kto ukryje przed fiskusem darowiznę, musi liczyć się z podatkiem wynoszącym całkiem sporo, bo 20 proc. Zgłaszanie faktu darowizny wymaga wypełnienia formularza SD-Z2. Warto też fakty darowizny dokumentować - np. przekazanie samochodu córce wykazać umową darowizny zawartą na piśmie i podpisaną przez obie strony. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: