Darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku od darowizn. Diabeł, jak zwykle, tkwi jednak w szczegółach. Wszystko zależy więc od tego, kto dokładnie dokonuje darowizny, jaka jest jej wartość oraz to, czy darowizny nie otrzymaliśmy już wcześniej.
Podatnik ma prawo korzystać z określonych kwot wolnych od podatku. Obdarowani nie muszą płacić podatku, jeśli wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej wynikającej z grupy podatkowej.
Kwoty wolne od podatku zostały zaktualizowane w październiku 2022 roku. Przedstawiają się następująco:
Podatek od darowizny. Trzeba je sumować
Kiedy jesteśmy obdarowywani częściej przez tę samą osobę, wówczas wartość darowizny rozpatruje się łącznie za okres pięciu lat.
Oznacza to, że wszystkie datki otrzymane od jednej osoby w ciągu pięciu lat będą stanowiły podstawę do opodatkowania.
W grupie pierwszej wyróżnia się jeszcze jedną, wyjątkową grupę 0. Jest bardzo wąska, bo należą do niej: małżonek, syn, córka, wnuk, prawnuk, matka, ojciec, dziadek i babcia, a także rodzeństwo, ojczym, macocha i pasierb.
W przypadku darowizn w ramach tej grupy podatkowej można się cieszyć zwolnieniem z opodatkowania wszystkich darowizn bez względu na wartość.
Ale tu istotne zastrzeżenie. By móc skorzystać ze zwolnienia od podatku, musimy powiadomić urząd skarbowy. W praktyce ojciec może podarować córce 200 tys. zł, mieszkanie warte pół miliona, samochód za kilkadziesiąt tysięcy. Podatku od tego nie trzeba odprowadzać pod warunkiem, że sami przyznamy się skarbówce w odpowiedniej deklaracji.
Kwoty wolne mogą jednak już wkrótce ulec zwiększeniu. W czwartek Sejm przegłosował bowiem poprawkę, w myśl której:
W momencie pisania tego tekstu przepisy te nie są jeszcze przyjęte, prace nad nimi wciąż trwają.
Warto pamiętać, że kto ukryje przed fiskusem darowiznę, musi liczyć się z podatkiem wynoszącym całkiem sporo, bo 20 proc. Zgłaszanie faktu darowizny wymaga wypełnienia formularza SD-Z2. Warto też fakty darowizny dokumentować - np. przekazanie samochodu córce wykazać umową darowizny zawartą na piśmie i podpisaną przez obie strony.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl