PIT za wynajem mieszkania. Do kiedy trzeba złożyć? Uwaga na nowe terminy

Większość podatników musi dokonać rozliczenia za 2022 rok do 2 maja 2023 r. Jak wygląda sytuacja w przypadku osób, które uzyskują dochód z najmu mieszkania? Jakie są terminy składania formularzy PIT-28 i PIT-36 oraz zapłaty podatku?

Polski Ład wprowadził zmiany w opodatkowaniu dochodów z wynajmu mieszkania. Od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Jeszcze w ubiegłym roku podatnik mógł wybrać między ryczałtem a zasadami ogólnymi.

Rozliczenie PIT za 2022. Do kiedy złożyć? PIT-28 i PIT-36?

Zeznanie podatkowe PIT-28 składają podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu dla przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w 2022 roku z:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej (np. działalność indywidualna, spółka cywilna lub jawna);
  • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - jeżeli umowy te nie były zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
  • sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Należy zachować czujność. Za sprawą zmian, które wprowadził Polski Ład, PIT-28 można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku (w poprzednim roku deklarację należało złożyć do końca lutego). Jednak termin zapłaty podatku nie uległ zmianie i należy wywiązać się z tego obowiązku do 28 lutego 2023 roku.

Zmienił się również termin płatności ryczałtu za grudzień oraz ostatni kwartał 2022 roku. Podatek należy zapłacić najpóźniej do 28 lutego 2023 roku, choć PIT-28 można składać do 2 maja.

PIT i podatki - więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Natomiast deklarację PIT-36 składają podatnicy, który nie prowadzą działalności gospodarczej, ale uzyskują przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą. PIT-36 za 2022 rok należy złożyć do 2 maja 2023 roku.

PIT za 2022 rok. Urząd Skarbowy nie zawsze rozliczy nas automatycznie

Większość podatników musi rozliczyć się do 2 maja. Dotyczy to osób, które będą składać formularze PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Pamiętajmy jednak, że Urząd Skarbowy nie rozliczy nas automatycznie we wszystkich przypadkach. Zeznania PIT-28 i PIT-36 należy złożyć samodzielnie - fiskus nie zrobi tego za nas.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: