Stopy procentowe w strefie euro znów w górę. EBC nie zaskoczył skalą podwyżki

Stopy procentowe w strefie euro znów idą w górę. Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu zdecydował o podwyżce o 50 punktów bazowych. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Europejski Bank Centralny podniósł na czwartkowym posiedzeniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych. W efekcie podwyżki, stopa refinansowa EBC wzrosła do 3 proc., a stopa depozytowa do 2,5 proc. 

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe w strefie euro w górę piąty raz z rzędu

Decyzja EBC o podwyżce nie jest niespodzianką - bank centralny jasno zapowiadał ją już wcześniej. Nie jest zaskoczeniem także skala wzrostu stóp - ekonomiści oczekiwali podwyżki o 50 punktów bazowych. 

EBC podniósł stopy procentowe po raz piąty z rzędu. Cykl podwyżek wystartował w lipcu br. z poziomu 0 proc. dla stopy refinansowej i -0,50 proc. dla stopy depozytowej. Na kolejnych posiedzeniach EBC podnosił je kolejno o 50, 75, 75 i 50 punktów bazowych. Teraz zdecydował o kolejnej podwyżce o 50 pb.

Stopy procentowe w strefie euro są na najwyższym poziomie od ponad 14 lat (końca 2008 r.). I wszystko wskazuje na to, że wciąż będą podnoszone. 

O 14:45 odbędzie się konferencja prasowa prezeski EBC Christine Lagarde. Ekonomiści PKO BP (i zresztą nie tylko oni, to dość powszechna prognoza) spodziewają się, że zasygnalizuje ona kontynuację zacieśnienia pieniężnego w dłuższym okresie. Ma to uzasadniać utrzymującym się wysokim tempem wzrostu inflacji bazowej w strefie euro

Jak wyjaśniają analitycy banku, mimo spadku inflacji HICP w styczniu do 8,5 proc. rok do roku w styczniu z 9,2 proc. w grudniu, jej bazowa miara utrzymała się na poziomie 5,2 proc.). Można się spodziewać, że taka retoryka będzie sprzyjała dalszemu umocnieniu się euro wobec dolara (obecny kurs ok. 1,10 dolara za euro jest najwyższy od marca 2022 r.).

Zdaniem ekonomistów Banku Millennium, poza wysoką inflacją, za utrzymaniem tempa podwyżek przemawia także nieco lepszy niż prognozowano wzrost gospodarczy odnotowany w czwartym kwartale w strefie euro. W ujęciu rocznym PKB w strefie euro wzrósł o 1,9 proc., a w ujęciu kwartalnym o 0,1 proc. Konsensus prognoz ekonomistów sugerował kwartalny spadek PKB o 0,1 proc. 

Zobacz wideo Czy widać wzrost cen w Chorwacji po wprowadzeniu euro? Pytamy mieszkającego tam polskiego studenta

EBC zapowiada już kolejną podwyżkę

W komunikacie po posiedzeniu EBC napisano, że Rada Prezesów (to organ EBC decyzyjny ws. stóp) "będzie konsekwentnie podnosić stopy procentowe w znacznym stopniu i w równym tempie oraz utrzymywać je na poziomach wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie.

Rada Prezesów EBC zapowiedziała też od razu, że "biorąc pod uwagę presję na inflację bazową", zamierza podnieść stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu decyzyjnym (16 marca).

Stopy procentowe w USA też w górę

Decyzja EBC przychodzi dzień po ruchu amerykańskiego banku centralnego. Ten - również zgodnie z przewidywaniami - podniósł stopy o 25 punktów bazowych, do przedziału 4,5-4,75 proc. Tym samym zwolnił tempo działania. W listopadzie 2022 r. przeprowadził bowiem ostatnią z czterech podwyżek aż o 75 punktów bazowych, w grudniu podniósł stopy o 50 pb., teraz "tylko" o 25 pb.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: